Ten konkurs miał już swoją piętnastą edycję i wszystkie te lata brało w nim udział prawie 13 tysięcy uczniów. W tym roku do rywalizacji przystąpiło 512 uczniów z 146 szkół w Polsce. Michalina była jedną z nich.

- Każdy uczestnik konkursu miał zrealizować własny temat - wyjaśnia Michalina. - Musiał dotyczyć swojego środowiska, miasta, wsi lub rodziny. Trzeba było zgromadzić źródła i przeprowadzić wywiady. Dobrze jeśli udało się znaleźć dokumenty i zdjęcia obrazujące opisywane wydarzenia. Moja praca liczyła aż osiemdziesiąt stron i nosiła tytuł "Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień".

Michalia Wielebińska znalazła się wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu. Jej praca została wyróżniona i nagrodzona.

Michalina mieszka w Osiecznej, a zatem bohaterów swoich rozmów poszukać musiała wśród sąsiadów, znajomych i rodziny. Najpierw przedstawiła kalendarium z dziejów Osiecznej, a potem wywiady z ludźmi, którzy przeżyli wojnę i trudne lata w powojennej Polsce. Między innymi pokazała losy Sabiny Marcinkowskiej, Wiktora Szydłowskiego, Józefa Buchowskiego, Telesfora Kotlarskiego oraz kilku innych. Pracę wzbogaciła mnóstwem zdjęć. A pomagali jej nauczyciele, rodzice, dziadek, znajomi. Dzięki nim dużo dowiedziała się o historii swojego miasteczka, ale także o pojedynczych losach ludzi. Twierdzi, że nie był to ostatni konkurs w jakim brała udział.Na pewno przystąpi do kolejnych.
Pliki do pobrania:
praca-konkursowa.pdf