Uroczyste podsumowanie konkursu „Matematyka bez Granic” w auli uniwersyteckiej Wydziału Matematyki i Informatyki odbyło się 29 maja 2012 roku. Wydarzenie to przygotowane było przez Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie Podgórnym, które jest koordynatorem konkursu w Wielkopolsce.
Wyjątkowością tych, organizowanych w ponad 40 krajach zmagań jest to, że biorą w nich udział całe klasy, które jako zespoły wspólnie rozwiązują 12 zadań, z których jedno jest w języku obcym. Klasy dzielą się na mniejsze kilkuosobowe grupy rozwiązujące zadania, redagujące i zapisujące ich wyniki, co przy ograniczeniu czasowym jest nie lada wyzwaniem nawet dla bardzo zgranego zespołu.
W blasku jupiterów telewizji regionalnej TVP Poznań, zwycięskie klasy, nagrodzono we wtorek, w obecności przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Poznaniu, władz wydziału Matematyki i Informatyki UAM oraz przedstawicieli firm gminy Tarnowo Podgórne wspierających ten konkurs. Uczniowie zostali nagrodzeni w dwóch kategoriach: szkoły gimnazjalne (III klasy gimnazjum) oraz szkoły ponadgimnazjalne (I klasy).
Przypominamy, że wśród klas ponadgimnazjalnych miejsce III (400zł) zajęła klasa Id z naszego liceum (opiekun mgr Przemysław Borowiak).
Na zakończenie uroczystości uczniowie wysłuchali wykładu o związkach gry planszowej HEX z różnymi działami matematyki (teorią grafów, analizą i informatyką teoretyczną). Wykład pt.: „O grze HEX”, który cieszył się dużym zainteresowaniem, wygłosiła dr Małgorzata Bednarska-Bzdęga.
(informacja za stroną http://powiat.poznan.pl/strona-glowna/powiat-poznanski-honorowym-patronem-miedzynarodowego-konkursu-matematycznego-matematyka-bez-granic-w-wielkopolsce-3323.html)

 

#matematyka