"The International Language of Folkloric Dances"
czyli „Międzynarodowy język tańców folklorystycznych”.

Z pewnością słyszeliście już o projekcie Grundtvig, w którym udział biorą trzy organizacje z Polski: Fundacja Centrum Aktywności Twórczej z Leszna, Zespół Pieśni i Tańca Marynia ze Święciechowy oraz Kapela Dudziarska z Leszna.
Wymienione wcześniej grupy współpracują z: Turcją - Tarsus Public Education Centre and Evening Art School, Anglią - Comm:Pact, Litwą - Visuomenine Organizacija Kaltinenu Bendruomene oraz Włochami - Agilla and Trasimeno Folk Group.
Uczestnicy partnerskich krajów przyjechali do Polski (w tym również do Świeciechowy) już w połowie września, by realizować kolejny temat projektu, jakim były ludowe instrumenty muzyczne. Goście odbyli obowiązkowo zajęcia z tańca ludowego, które poprowadzili tancerze „Maryni” pod czujnym okiem trenerek: Ewy Jankowskiej oraz jej córki Eweliny Koniecznej. Reprezentanci poszczególnych państw oczarowani różnorodnością tańców ludowych z Wielkopolski, Rzeszowa oraz Lublina przedstawili swoje gry i zabawy muzyczne. Podczas tygodniowego pobytu goście poznali piękno naszego kraju, kultury oraz tradycji, przedstawiając jednocześnie własne. Litwini przywieźli nawet tradycyjne ciasto – sękacza. Na tym jednak nie poprzestało!
W niedzielę, 16 września, delegacje z Turcji, Litwy, Anglii i Włoch oraz tancerze Maryni wzięli udział w XI Międzynarodowych Dniach Muzyki i Folkloru w Lesznie. Oczywiście nie obyło się bez uroczystego przemarszu przez miasto i przede wszystkim wspólnego koncertowania.
Należy pamiętać, że tańce ludowe są kolebką naszej kultury, powinniśmy je zatem traktować jako niepowtarzalną formę sztuki i główne źródło poznania piękna sztuki dla cudzoziemców.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zespół Pieśni i Tańca „Marynia” działa już od 24 lat, zrzesza wielu miłośników tańca począwszy od najmłodszych (6 lat) po najstarszych uczestników (28 lat). W kilku grupach wiekowych tancerze trenują nie tylko taniec ludowy!
Taniec nowoczesny czy też elementy tańca towarzyskiego nie są nam obce! ;)

Jeśli i Ciebie fascynuje taniec, uwielbiasz spędzać czas na parkiecie i świetnie się bawić…
zapraszamy do nas! 
 
Zespół Pieśni i Tańca „Marynia”
działa przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Święciechowie przy ul. Śmigielskiej 1a
czynnym od godz. 8.00 – 15.00 tel: (65) 533 06 91

Autorką tekstu jest Klaudia Majer, uczennica kl. 2c