16 października tego roku minęła 120 rocznica urodzin gen. Józefa Kustronia, żołnierza, dowódcy, humanisty i poety. Wcześniej, bowiem 16 września, minęła również 73 rocznica śmieci generała, który był pierwszym z pięciu generałów Wojska Polskiego poległych na polu walki we wrześniu 1939 roku.
Generał Józef Kustroń zapisał się wielkimi literami w historii oręża polskiego jak również historii Leszna. Tu w latach 1925 – 1930 dowodził 55. Poznańskim Pułkiem Piechoty, był także dowódcą garnizonu. Pozostawił po sobie wiele trwałych śladów w naszym mieście. Z jego inicjatywy na przełomie lat 1925 – 1926 zbudowano koszary dla 2 batalionu pułku. Obecnie to budynek Szkoły Podstawowej nr 7 im. Wojska Polskiego. Był projektodawcą budowy za koszarami głównymi pułku stadionu sportowego dla wojska i mieszkańców miasta. Projekt ten zrealizował jego następca, pułkownik Stefan Rowecki. W chwili obecnej w tym miejscu znajduje się stadion im. Alfreda Smoczyka.
We wrześniu 1939 roku generał Józef Kustroń dowodził 21. Dywizją Piechoty Górskiej, wchodzącej w skład Armii „Kraków”. Walczył wraz z dowodzonymi przez „podhalańczykami” dzielnie, poległ podczas bitwy pod Oleszycami.
O tym wszystkim napisał nauczyciel II Liceum Ogólnokształcącego, major rezerwy Krzysztof Handke, w biografii zatytułowanej „Generał brygady Józef Kustroń 1892 – 1939”. Książka na dniach ukazuję się drukiem.
W związku z tymi wydarzeniami w dniu 19 października odbędą się w Lesznie główne obchody 120 rocznicy urodzin generała, a w ich ramach sesja popularno-naukowa, prezentacja wspomnianej powyżej książki, a także otwarcie wystawy czasowej poświęconej generałowi. Wystawę przygotowali wspólnie nauczyciele II LO, Krzysztof i Piotr Handke. Obaj panowie w ubiegłym roku dotarli do rodziny generała w Nowym Sączu i uzyskali wiele cennych i dokumentów, które pierwszy raz zostaną opublikowane

Program obchodów sesji popularno – naukowej Generał Józef Kustroń – żołnierz patriota
godz. 10:00, Aula C Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej
• płk dypl. Rez. Mirosław Rochmankowski – powitanie gości i uczestników
• referaty:
 dr Aleksander Woźny – Generałowie Wojska Polskiego polegli we wrześniu 1939 roku
mjr rez. mgr Krzysztof Handke – Generał brygady Józef Kustroń 1892-1939
 dr Eugeniusz Śliwiński – Towarzystwo im. Generała Józefa Kustronia w Nowym Sączu 1981 – 1984
 mgr Krzysztof Neścior – Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie – tradycje podhalańczyków
 por. Wojciech Deć – 1. Batalion Strzelców Podhalańskich im. gen. Józefa Kustronia w Rzeszowie – powstanie batalionu, przeznaczenie, tradycje
mgr Piotr Handke – Leszczyńskie ślady generała Józefa Kustronia – prezentacja

Prezentacja książki Krzysztof Handke, Generał brygady Józef Kustroń 1892-1939
godz. 11:30, Aula C Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej

Otwarcie wystawy Generał brygady Józef Kustroń 1892-1939 – 120 rocznica urodzin
godz. 13:00, Archiwum Państwowe w Lesznie