Dnia 29 października bieżącego roku pełni pozytywnej energii i chętni do pracy w wolontariacie, pod opieką p. Aliny Małuszek i p. Bogny Spychalskiej wyruszyliśmy do Schroniska Młodzieżowego "Morena" w Osiecznej na dwudniowy biwak szkoleniowo-integracyjny.
Po dotarciu na miejsce rozlokowaliśmy się w pokojach , po czym zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Każda z grup miała zajęcia ze specjalistkami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, paniami psycholożkami Grażyną Wein i Elżbietą Wein-Marciniak. Warsztaty miały na celu integrację naszej grupy oraz przedstawienie nam ważnej roli komunikacji. Zajęcia były bardzo interesujące, dowiedzieliśmy się na nich jak istotną sprawą w komunikacji jest odpowiedni przekaz , umiejętność słuchania, pozytywne nastawienie do drugiego człowieka oraz gesty i mimika.
W trakcie zajęć dotarły do Osiecznej kolejne opiekunki - pani wicedyrektor Jolanta Tonkiewicz oraz pani Arletta Bernat.
Po czterogodzinnej wytężonej pracy, wygłodzeni wolontariusze szturmem rzucili się do najpopularniejszego miejsca w schronisku czyli do kuchni. Tam przygotowaliśmy obiad (nie ma to jak zupki chińskie i spaghetti) i najedzeni, z nowym zasobem sił mogliśmy rozpocząć kolejne zajęcia.
Tym razem szkolenie przeprowadziła pani Karina Taszbajew, razem z wolontariuszkami z Gimnazjum w Lasocicach Beatą Gawarecką i Magdą Jezierską oraz uczennicą I LO Agnieszką Stawecką. Warsztaty te przygotowały nas od strony praktycznej do terapii zajęciowej np. z dziećmi ze świetlic socjoterapeutycznych. Nauczyliśmy się jak wykonywać ozdoby z filcu i biżuterię z koralików i sznurków. Musieliśmy wydobyć z siebie ogromne pokłady cierpliwości, które zaprocentowały podczas precyzyjnego wykonania świetnych etui na telefony, naszyjników, bransolet i breloków. Szło nam tak dobrze, że pokusiliśmy się o przygotowanie paru ozdób do sprzedaży podczas kiermaszu świątecznego, z której dochód będzie przeznaczony na "Adopcję na Odległość". Na tych zajęciach gościła również p. Karolina Kaczmarek.
Wieczór upłynął pod znakiem dalszej integracji....
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od niezmiernie ciekawych warsztatów prowadzonych przez panią logopedę Iwonę Kociołek i pedagoga specjalnego Annę Żygadło. Obie panie pracują w Zespole Szkół Specjalnych. Tematyką warsztatów było porozumiewanie się z osobami niepełnosprawnymi. Poznaliśmy język Makaton i staraliśmy się wcielić w rolę osoby niesłyszącej i niemówiącej , aby doświadczyć jakie trudności stoją na ich drodze w komunikowaniu się.
Ostatnim elementem naszego biwaku było tworzenie scenariuszy imprez dla dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych (Andrzejek i baliku karnawałowego).
Biwak wolontariuszy uważamy za naprawdę udany i ciekawy. Nabyliśmy wiele przydatnych umiejętności, które pomogą nam w przyszłej pracy wolontariackiej. Oby więcej takich wyjazdów:)

Opracowały:
Joanna Roszak kl.1a
Patrycja Gierdal kl.1a