W dniu dzisiejszym w II LO w Lesznie, w jednej z jedynie czterech wielkopolskich szkół średnich, odbył się konkurs tłumaczeniowy Juvenes Translatores, organizowany przez Komisję Europejską, Dyrekcję Generalną ds. Tłumaczeń Pisemnych. W tegorocznej edycji wzięło udział pięcioro uczniów: Klaudia Anuszkiewicz, Maria Kudrelik, Artur Bilski, Marta Jurdzińska i Jan Stawiński. Reprezentowali oni odpowiednio języki: angielski, niemiecki i francuski. Dodać należy, iż ilość kombinacji językowych jest spora - obejmuje wszystkie języki urzędowe UE. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że teksty były bardzo przystępne i ciekawe, choć stanowiły pewne wyzwanie. Polegało ono na takim doborze słów i wyrażeń, by przekład możliwie najlepiej oddawał sens oryginału. Z relacji uczniów wynikało jednak, że główną atrakcją konkursu jest właśnie wspomniana zabawa słowem.

Treść tekstów w poszczególnych językach różniła się, ale można było zaobserwować wspólny temat, jaki poruszały: Pokolenia, płaszczyzny ich wspólnego działania oraz wartości, jakie sobie wzajemnie przekazują.

Prace konkursowe pofrunęły już do Brukseli i pozostaje nam cierpliwie czekać na wyniki, a te w lutym 2013 r. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na stronę konkursu, gdzie zamieszczone zostały wszystkie tegoroczne teksty.

Zachęcamy również do odsłuchania wywiadu z uczestnikami i Martą Tabert - organizatorką konkursu, który przeprowadził pan red. Jacek Marciniak z Radia Merkury.

Zachęcamy do zabawy słowem i zapraszamy za rok!