W dniach 17-21 grudnia 2012 roku klasa 2e pod opieką wychowawczyni, pani Żanny Tyrały-Wieruckiej i pani Karoliny Kaczmarek, zabierając ze sobą także dwóch uczniów z 2d, uczestniczyła w organizowanych przez Europejskie Forum Młodzieży warsztatach „Euroweek” w Długopolu Zdrój. Były to warsztaty prowadzone przez wolontariuszy z wielu krajów - Indonezji, Turcji, Chin, Finlandii, Gruzji, Austrii, Francji. Uczniowie dowiedzieli się wiele na temat odmiennych kultur, tradycji, języków, czyli przeżyli tzw. „szok kulturowy”. Uczestniczyli także w debacie oksfordzkiej, uczyli się pisać perfekcyjne CV w języku angielskim, projektowali własne wynalazki i starali się je wypromować, ale przede wszystkim dobrze się bawili, jak donosi Zuzanna Kropińska z klasy 2e.
Uczniom Kopernika udało się nawiązać niezwykłe więzi, dzięki czemu mogli gościć dwoje wolontariuszy w Lesznie, a także spędzić z nimi Sylwestra. Niejednokrotnie śmiali się do łez, a także nie dowierzali usłyszanym informacjom. Kto by pomyślał, że język gruziński przypomina rechotanie żaby, a niemiecki w pewnym dialekcie może brzmieć miękko i delikatnie? Niezwykle wartościowy był także naturalny kontakt z językiem angielskim. Chcąc, nie chcąc, wszyscy uczestnicy musieli go używać, co z pewnością poprawiło ich swobodę wypowiadania się.
Było mnóstwo pracy, mnóstwo zajęć i bardzo mało odpoczynku i pomimo tego, że zdarzało się niektórym narzekać, z pewnością wszystkim się podobało i z uśmiechem na twarzy wracali do domu na święta.