Od wtorku 12 lutego 2013 r. rozpoczęły się w Koperniku Dni Kultury Kanadyjskiej. W ich ramach uczniowie klas 2e, 2f, 2g i 3f uczestniczyli w lekcjach o Kanadzie pod hasłem „Canada in a Nutshell”, przeprowadzonych przez panią Martę Basińską, nauczycielkę z Kanady zatrudnioną od tego roku szkolnego w II LO.
Odbył się również finał Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego „English Combat” (wyniki już wkrótce!), etap półfinałowy Turnieju Wiedzy o Kanadzie oraz przesłuchania do Przeglądu Piosenki Kanadyjskiej.
W piątek 15 lutego w auli szkolnej uczniowie klas pierwszych i drugich oddziałów dwujęzycznych i programu Matury Międzynarodowej przedstawili multimedialne prezentacje o Kanadzie. Każdą klasę reprezentował zespół liczący maksymalnie 4 osoby. Długość prezentacji nie powinna była przekraczać 5 minut, a językiem prezentacji mógł być język polski lub angielski.
Zaprezentowane zostały, w różnorodnej i atrakcyjnej dla widzów formie, następujące zagadnienia:
1. “General Facts about Canada” - klasa 1e
2. “First Settlers of Canada” - klasa 2e
3. “Hockey, Canada’s National sport” - klasa 1b
4. “Canadian Landmarks: CN Tower and Niagara Falls” - klasa 1g
5. “Canadian Architecture- from coast to coast” - klasa 2f
6. “Popular Canadian Cuisine” – klasy 1a i 2a
7. “Popular Canadian Holidays and Festivals” - klasa 2b

Nauczyciele języka angielskiego, których zadaniem było wybrać najlepszą prezentację, nie mieli łatwego zadania, ponieważ poziom prezentacji był bardzo wyrównany, o czym świadczyło duże zainteresowanie wszystkich uczniów zgromadzonych w auli. Po burzliwej dyskusji jurorzy zdecydowali uhonorować pierwszą nagrodą reprezentantkę klasy 2a, Karolinę Salczyńską, która w zajmujący i przekonywujący sposób zapoznała wszystkich z kuchnią kanadyjską.
Nauczyciele postanowili też wyróżnić Patryka Józefowicza z klasy 2f (wspieranego w przygotowywaniu materiałów do prezentacji przez Judytę Kaźmierczak) za autorskie i refleksyjne ujęcie tematu architektury kanadyjskiej.
Oprócz nagród dla prezenterów nagrodą dla obu zwycięskich klas będzie udział w wykładzie pt.„Symbole Kanady i ich tło historyczne” doktora Tomasza Skireckiego z Zakładu Stosunków Kulturalnych Polsko-Anglosaskich na Wydziale Anglistyki UAM, który odbędzie się w II LO w czwartek 21 lutego.
Nie sposób nagrodzić wszystkich prezenterów, ale wypada wymienić, czym wyróżniły się pozostałe drużyny i co docenili jurorzy:
• klasa 1a zaserwowała pyszne naleśniki z syropem klonowym;
• klasa 1b wystawiła hokeistę w pełnym rynsztunku;
• klasa 1e przedstawiła mnóstwo ciekawostek o Kanadzie;
• klasa 1g jako jedyna odważyła się zaprezentować swój temat w języku angielskim;
• klasa 2b zilustrowała temat o świętach i festiwalach krótkimi filmikami doskonale przybliżającymi atmosferę przedstawianych wydarzeń;
• klasa 2e zaprezentowała jedyne w swoim rodzaju mapki z animacjami komputerowymi.
Wszystkim zespołom dziękujemy za ich wkład w przygotowanie prezentacji!