21 marca br. uczniowie klasy Ic biorący udział w projekcie „eSzkoła – Moja Wielkopolska” uczestniczyli pod opieką p. Katarzyny Borowiak w wykładzie pt. „O świetle bez ściemniania”. Wykład prowadzony był przez dr hab. Błażeja Gierczyka i dr Macieja Zalasa z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i dotyczył wybranych aspektów luminescencji.

Światło fascynowało ludzi od zarania dziejów. Często wzbudzało grozę, podziw lub zainteresowanie (często naukowe). Nie inaczej jest dzisiaj. Tajemnice emisji światła zgłębiają fizycy, chemicy i biolodzy. Światło jest także środkiem wyrazu artystycznego i towarzyszy nam w życiu codziennym. W czasie wykładu omówione zostały najważniejsze typy luminescencji, w szczególności foto- i chemiluminescencja. Przedstawiane zjawiska zostały zilustrowane szeregiem pokazów i eksperymentów chemicznych, w większości rzadko lub w ogóle nie goszczących na salach wykładowych w Polsce i na świecie.

Młodzież mogła dowiedzieć się również, co robią producenci proszków, aby pranie było „bielsze niż biel”, czy uran i jego związki świecą w ciemności, jak odróżnić dobrej jakości tonik od „podróbki”, jak zrobić „chemiczną latarkę” lub czy twaróg może posłużyć za źródło światła.

Co ciekawie uczniowie, aby wysłuchać wykładu wcale nie musieli pojechać do Poznania, wystarczyło tylko pójść do IV LO w Lesznie. W ramach projektu "eSzkoła - Moja Wielkopolska" uczniowie mogą bowiem uczestniczyć w wykładach on-line. Wszystkie wykłady mają charakter popularno-naukowy, prowadzi je grono profesorskie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz wiele innych ciekawych osobowości. Wszystkie szkoły mogą wysłuchać wykładu i zabrać głos w dyskusji za pośrednictwem sprzętu LifeSize zainstalowanego w salach wideokonferencyjnych.

Wykład można zobaczyc też tutaj.