W środę 17 kwietnia w auli II LO w Lesznie odbył się uroczysty apel wieńczący cykl imprez związanych z obchodami 20 – lecia ustanowienia Obywatelstwa Unii Europejskiej.

Na mocy postanowienia Parlamentu Europejskiego z dnia 23 października 2012, rok 2013 został ogłoszony Europejskim Rokiem Obywateli Unii Europejskiej. Nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego: pani Marta Tabert, pani Nawel Bouhkelifa – Kurpisz i pan dr Marcin Rachwał postanowili razem ze swoimi uczniami podjąć inicjatywę związaną z obchodami tego wydarzenia, jako jedni z nielicznych w naszym kraju.
Patronat nad projektem objęli Prezydent Miasta Leszna, pan Tomasz Malepszy i Posłanka do Parlamentu Europejskiego, pani Sidonia Jędrzejewska.

Od stycznia odbywał się szereg akcji związanych z Dniami Europejskimi. Wśród mieszkańców Leszna i okolic przeprowadzono sondę, która miała pokazać, czy jesteśmy świadomi Obywatelstwa UE i praw, jakie przysługują nam z tego tytułu. Jak pokazały wyniki informacje te nie są rozpowszechnione w naszym regionie.
W szkołach w regionie zostały przeprowadzone konkursy wiedzy, nad którymi opiekę merytoryczną sprawował dr Marcin Rachwał, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i edukacji europejskiej w II LO. Konkurs odbywał się w dwóch etapach: szkolnym i międzyszkolnym, który odbył się w II Liceum Ogólnokształcącym w dniu apelu. Nagrodą główną był wyjazd do Brukseli dla zwycięzcy i jego opiekuna. Wśród uczniów gimnazjów pierwsze miejsce zajęła Marta Wójcik z Gimnazjum w Kobylinie, drugie Dawid Jastrzębski z Gimnazjum nr 1 we Wschowie, a trzecie miejsce Jakub Antoniak z Gimnazjum nr 4 w Lesznie. Natomiast wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zwycięzcą został Jakub Stankiewicz w II LO w Lesznie, drugie miejsce zajęła Jagoda Maćkowiak z I LO w Lesznie, a trzecie Olga Wyrodek, również uczennica „Kopernika”.
Ponadto wśród klas II LO został ogłoszony konkurs na najlepsze stoisko prezentujące jedno wylosowane wcześniej państwo członkowskie Unii Europejskiej. Niekwestionowanym zwycięzcą została klasa IIA reprezentująca Francję, na kolejnych miejscach uplasowały się klasy IIG (Wielka Brytania) i IA (Włochy).
Uroczysty apel odbył się o godzinie 12.35 w auli II Liceum Ogólnokształcącego. Poprowadzili go Kinga Kuczyńska i Patryk Józefowicz. Pojawiło się na nim wielu znakomitych gości (m.in. Pan Tomasz Malepszy i w imieniu pani europoseł Sidonii Jędrzejewskiej Pani Justyna Pełszyk), którzy w swoich krótkich aczkolwiek treściwych przemowach dziękowali organizatorom za podjęcie tej ważnej inicjatywy. W czasie trwania apelu odegrano hymn Unii Europejskiej, w nowej rockowej odsłonie, którą zaprezentował szkolny zespół muzyczny The Kopernix. Ponadto przedstawiono trzy prezentacje przygotowane przez uczniów II LO: o Strefie Schengen (IIF), prawach Polaków przysługującym nam poza granicami naszego kraju (IIA) i europejskich stereotypach (IIC).

Pomimo faktu, że to rok 2013 został ogłoszony Europejskim Rokiem Obywateli UE, to organizatorzy już zapowiedzieli, że impreza będzie odbywała się cyklicznie. W przyszłym roku motywem przewodnim imprezy będzie 10 rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Tekst: Olga Wyrodek
Fot. E. Baldys

 

#konkursyw