W dzisiejszym świecie prawie każdy w jakiś sposób jest turystą. Podróżuje się w wakacje, podróżuje się w szkołach, a także w ramach działalności biznesowej. Warto w tym miejscu podać definicje turysty opracowaną przez UN World Tourism Organization (WTO): 
 
 Jest to osoba, która wyjeżdża poza miejsce zamieszkania w celu spędzenia wolnego czasu, realizując co najmniej jeden nocleg i nie dłużej niż rok.
 

Ale turystyka to nie tylko przyjemności, to także jedna z ważniejszych działalności gospodarczych człowieka. W wielu krajach stanowi znaczny udział krajowego PKB. Najeży także pamiętać, że biorąc udział w wycieczkach, tych bliskich i tych dalekich, mamy możliwość kontaktu kulturowego i niejednokrotnie pełniejszego spojrzenia na otaczający nas świat.

 Pod spodem znajdziecie factsheet wykonany przez Kingę z 3b nt rozwoju turystyki oraz sprawozdanie/prezentację Michała z 2b z jego wygranej podórży na 2 kółkach na Kanary:)

Tegoroczny Dzień Turystyki (27IX) połączony jest akcją dotyczącą ochrony i oszczędności zasobów wodnych na świecie. W ten sposób łączy się przyjemności z uzmysłowieniem poważnego problemu jakim jest szybkie kurczenie się zasobów tego surowca, dlatego warto zaglądnąć także na stronę związaną z  UN International Year of Water Cooperation  http://www.unwater.org/water-cooperation-2013/media-corner/photos/en/ Tam możemy przeczytać podstawowe info nt problemów związanych z jej użytkowaniem.  

PAMIĘTAJCIE:) można poszaleć z walorami turystycznymi tutaj: http://www.travelpod.com/traveler-iq

PS. jeśli tylko pojawią się foty z cypryjskiej expedycji naszych uczniów zamieścimy link.

 


Zapraszamy do zapoznaniem się z przesłaniem przygotowanym przez generalnego sekretarza UNWTO Taleba Rifai'a.

Pliki do pobrania:
tourism_kinga.pdf
prezentacja_-_kanary_-_dzien_podroznika.pdf