Dnia 2 grudnia 2013r. klasa 2F (grupa geograficzna) wybrała się na wykład do Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego. Wyjazd nasz był elementem współpracy pomiędzy naszą Szkołą a ZKiOA UWr. Goszczącym nas i jednocześnie prowadzącym zajęcia był specjalista od mikroklimatu jaskiń – dr Tymoteusz Sawiński. Głównym tematem były zastosowania meteorologii i badań klimatu w praktyce, a więc utylitarny aspekt tej nauki. Wykład był wyjątkowo ciekawy, dowiedzieliśmy się na temat badawczych obszarów podejmowanych w Zakładzie. Dotyczą one między innymi tzw. miejskiej wyspy ciepła we Wrocławiu oraz powstawania, obiegu i monitorowania atmosferycznych zanieczyszczeń (zarówno mokrego, jak i suchego depozytu) na terenie Sudetów oraz reszty województwa dolnośląskiego. Temat był wzbogacony licznymi przykładami oraz obrazowymi porównaniami przez co został przez nas łatwiej zrozumiany. Taką ciekawostką było wyjaśnienie jednostek w jakich mierzy się opad atmosferyczny dzięki czemu słysząc, że gdzieś spadło 300 mm opadu już możemy to sobie wyobrazić.

Po wykładzie udaliśmy się całą grupą do „ogródka meteo”, gdzie mogliśmy przyjrzeć się uważnie specjalistycznym sprzętom meteorologicznym. Dowiedzieliśmy się do czego służą i zostaliśmy zapoznani z ich działaniem. Urządzenia meteorologiczne zainteresowały wiele osób oraz wywołały pytania i wątpliwości, które dr Sawiński szczegółowo wyjaśnił.

Wycieczka była wyjątkowo pouczającym doświadczeniem. Każdy "wyniósł" wykładu coś nowego. Temat zaciekawił wszystkich uczestników i skłonił do dalszych przemyśleń na temat meteorologii i klimatu.

Opracowała
Justyna Kramarz 2f