Generał Józef Kustroń zapisał się wielkimi literami w historii oręża polskiego jak również historii Leszna. Tu w latach 1925-1930 dowodził 55 poznańskim pułkiem piechoty, był także dowódcą garnizonu. Pozostawił po sobie wiele trwałych śladów w naszym mieście. Z jego inicjatywy na przełomie lat 1925-1926 zbudowano koszary dla 2 batalionu pułku. Obecnie to budynek Szkoły Podstawowej nr 7 im. Wojska Polskiego. Był projektodawcą budowy za koszarami głównymi pułku stadionu sportowego dla wojska i mieszkańców miasta. Projekt ten zrealizował jego następca, pułkownik Stefan Rowecki. W chwili obecnej w tym miejscu znajduje się stadion im. Alfreda Smoczyka.

We wrześniu 1939 roku generał Józef Kustroń dowodził 21 dywizją piechoty górskiej, wchodzącej w skład Armii „Kraków”. Walczył wraz z dowodzonymi przez „podhalańczykami” dzielnie, poległ podczas bitwy pod Oleszycami.

O tym wszystkim napisał nauczyciel II LO, mjr rez. Krzysztof Handke, w biografii zatytułowanej „Generał brygady Józef Kustroń 1892-1939”. Książka na dniach ukazuję się drukiem.

W związku z tymi wydarzeniami w dniu 19 października odbyły się w Lesznie główne obchody 120 rocznicy urodzin generała, a w ich ramach sesja popularno-naukowa, prezentacja wspomnianej powyżej książki, a także otwarcie wystawy czasowej poświęconej generałowi. Wystawę przygotowali wspólnie nauczyciele II LO, Krzysztof i Piotr Handke. Obaj panowie w ubiegłym roku dotarli do rodziny generała w Nowym Sączu i uzyskali wiele cennych i dokumentów, które pierwszy raz zostaną opublikowane. We wspomnianych powyżej uroczystościach brali udział członkowie Szkolnego Koła Historyczno-Wojskowego. Dodatkowo w roli rekonstruktora historyczno-wojskowego wystąpił uczeń Kopernika, Bartosz Jachimczyk, który wcielił się w szeregowego 55 pułku piechoty, prezentując mundur i ekwipunek polowy żołnierza Wojska Polskiego z połowy lat 30-tych XX wieku.

Program sesji popularno-naukowej „Generał Józef Kustroń – żołnierz patriota” obejmował wystąpienia:

- płk dypl. rez. Mirosław Rochmankowski – powitanie gości i uczestników,
- dr Aleksander Woźny – Generałowie Wojska Polskiego polegli we wrześniu 1939 roku,
- mjr rez. mgr Krzysztof Handke – Generał brygady Józef Kustroń 1892-1939,
- dr Eugeniusz Śliwiński – Towarzystwo im. Generała Józefa Kustronia w Nowym Sączu 1981-1984,
- mgr Krzysztof Neścior – Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie – tradycje podhalańczyków,
- por. Wojciech Deć – 1. Batalion Strzelców Podhalańskich im. gen. Józefa Kustronia w Rzeszowie – powstanie batalionu, przeznaczenie, tradycje,
- mgr Piotr Handke – Leszczyńskie ślady generała Józefa Kustronia.

Organizatorami obchodów były Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” i Garnizonu Leszno, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie oraz Archiwum Państwowe w Lesznie. Patronat nad obchodami objął Prezydent Miasta Leszna Tomasz Maleszy.