17 stycznia 2014 r. wybraliśmy się (my, uczniowie klasy 1c oraz kilka osób z klasy 1b i 1g) pod opieką p. Katarzyny Borowiak i p. Karoliny Dolatowskiej-Żebrowskiej na wykłady zorganizowane prze Koło Studentów Biotechnologii „Operon” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wykłady zostały zorganizowane w ramach akcji „Od laika do przyrodnika”.
Pierwszy wykład, który wygłosił p. prof. dr hab. Ryszard Słomski, dotyczył uzyskiwania transgenicznych świń i wykorzystywania ich skóry i zastawek serca w medycynie. Pan profesor wprowadził nas w tematykę klonowania i przedstawił jego krótki rys historyczny. Dzięki temu wykładowi mogliśmy poznać praktyczne zastosowanie skór i zastawek serca świń w medycynie, a także zgłębić tajemnice klonowania zwierząt i roślin. Po prelekcji mieliśmy okazję obejrzeć preparaty zastawek sercowych i płucnych, skóry organizmów sklonowanych.
Następnie p. prof. dr hab. Cezary Mądrzak przedstawił tematykę symbiozy i mikoryzy w wykładzie pt. „Symbioza. Oddziaływania międzygatunkowe – możliwość czy konieczność?”, dlatego pojęcia endomikoryzy i ektomikoryzy nie są nam teraz obce. Do tego mogliśmy usłyszeć o dizatrofii i organizmach zdolnych do przeprowadzania tego procesu. Niezwykle interesującym tematem okazał czynnik Nod, indukujący powstawanie brodawki korzeniowej w zależności od zestawu flawonoidów produkowanych przez każdą roślinę z osobna.
Wykłady okazały się bardzo ciekawym przeżyciem i mamy nadzieję, że będziemy jeszcze mieli okazję poszerzyć naszą wiedzę biologiczną w tak interesujący sposób.

Tekst: Jędrzej Jankowski, kl. 1c