W II semestrze roku szkolnego 2012/2013 Samorząd Szkolny naszej szkoły przystąpił do projektu „Postcards from Europe”, który został stworzony przez pana Przemysława Skokowskiego i uzyskał wsparcie UNICEFU. W ramach lekcji języka angielskiego uczniowie Kopernika napisali ponad 200 pocztówek przedstawiających ich miejsce zamieszkania. W treści pisali o sobie, swoich zainteresowaniach i przekazywali dużo ciepłych słów i pozdrowień dla anonimowego dziecka z Azji. Pocztówki było często dodatkowo przyozdabiane tak, aby dzieciom sprawiły jak najwięcej radości.
Po kilku miesiącach oczekiwania i chwilach zwątpienia okazało się, że nasze pocztówki dotarły za pomocą specjalnych listonoszy do Azji i w ostatnich tygodniach niektórzy nasi uczniowie otrzymali odpowiedzi na swoje kartki. Uczniowie otrzymali także list od pana Przemysława Skokowskiego, który dziękuje nam za udział w projekcie pisząc, iż przyczyniliśmy się do tego, że dzieci i młodzi ludzie np. z odległego Kirgistanu z zafascynowaniem oglądali pocztówki z Polski. Sprawiło im to nieziemską radość i mnóstwo uśmiechu.
Jednym z celów projektu było hasło „Uśmiech i nadzieja”. Cieszymy się niezmiernie, że udało nam się wywołać uśmiech na twarzy dzieci i młodych ludzi, których los jest przecież bliski nam wszystkim choć są tak daleko stąd. I, w pewnym sensie, po raz kolejny sprawdziło się powiedzenie, że dobro czynione drugiemu człowiekowi do nas powraca. Bo przecież i my ucieszyliśmy się znajdując w swoich skrzynkach pocztowych kartki z tak daleka.
Jeśli ktoś chciałby prześledzić podróż specjalnych listonoszy, można to zrobić wchodząc na bloga www.autostopem-przez-zycie.pl. W maju tego roku w księgarniach pojawi się książka autorstwa pana Przemysława Skokowskiego będąca zapisem podróży i realizacji jego projektu.