18. lutego klasa 2g udała się do wrocławskiego Teatru Polskiego na przedstawienie "Dziady" Adama Mickiewicza.

Tuż po wtorkowych zajęciach lekcyjnych klasa 2g (oraz dwie przedstawicielki klasy 2b) pod kierownictwem p. Elżbiety Wiercińskiej-Kazimierczuk oraz p. Mateusza Gmury udała się do Wrocławia, by obejrzeć inscenizację arcydramatu Adama Mickiewicza.

Całe przedstawienie trwało 290 minut (przedzielone dwoma antraktami) i obejmowało część I, II, IV dzieła Mickiewicza oraz wiersz "Upiór". Sądząc po minach i reakcjach naszych uczestników można było wnioskować, że spektakl zrobił na wszystkich piorunujące wrażenie: podobała się gra aktorów (szczególnie tych najmłodszych), mroczna scenografia, ambientowa muzyka, noktowizyjne projekcje rodem z Blair Witch Project, czy nawet musicalowe popisy Porczyka na pianinie w chatce wziętej niczym z Baby Jagi itd... Najważniejszy był jednak tekst dramatu i choć trudny, początkowo dość nieprzystępny w swej wymowie, z czasem stawał się coraz piękniejszy i klarowniejszy zarazem.

"Najważniejszą sztuką teatralną w Polsce są Dziady Adama Mickiewicza, które słusznie zyskały miano arcydramatu. To ten utwór ukształtował bez wątpienia nasz patriotyzm, naszą religijność, naszą sferę wartości, nasz stosunek do Innego, naszą odrębność, naszą wyjątkowość – słowem naszą tożsamość. Jego niemal już stuletnia obecność w systemie edukacji odcisnęła trwały ślad na polskiej kulturze.

Prapremierę arcydramatu zrealizował w roku 1901 w Teatrze Miejskim w Krakowie Stanisław Wyspiański. Od tamtej pory na różnych scenach w Polsce przygotowano ponad 100 inscenizacji dzieła Mickiewicza. Wydawałoby się, że zostało ono już wnikliwie przeczytane przez nasze teatry. A jednak nie "przerobiliśmy" tej lekcji teatralnej, gdyż nikt jeszcze nie wystawił Dziadów w całości, bez skreśleń, tak żeby wybrzmiały wszystkie monologi i dialogi, które napisał Mickiewicz. Stanie się to po raz pierwszy w Teatrze Polskim we Wrocławiu – Dziady Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary zabrzmią w całej pełni. Projekt został podzielony na trzy odsłony: 15 lutego 2014 wystawiliśmy części I, II, IV i Upiora, w 2015 roku pokażemy część III, a w 2016 – po raz pierwszy w historii polskiego teatru będzie można zobaczyć całość dramatu Mickiewicza na scenie.

W gruncie rzeczy w roku 2016 odbędzie się właściwa prapremiera Dziadów."