15-16 marca nauczycielka języka polskiego Elżbieta Wiercińska-Kazimierczuk oraz uczeń kl. Ia Jakub Samolak uczestniczyli w pierwszym spotkaniu w ramach projektu organizowanego przez Centrum im. prof. Bronisława Geremka w Warszawie. Projekt skierowany jest do uczniów klas I szkół ponadgimnazjalnych oraz nauczycielek/li przedmiotów humanistycznych. Każda z grup ma odrębny program zajęć. Uczestnicy i uczestniczki programu przyjeżdżają do Warszawy na cztery weekendowe spotkania.

Rozpoczęliśmy sobotnie warsztaty w Domu Spotkań z Historią dyskusją na temat buntu i kontrkultury w PRL-u zainspirowaną przez dr Sylwię Siedlecką z Uniwersytetu Warszawskiego. Kolejnym tematem zajęć było zdobycie kosmosu i zimna wojna. Zagadnienia te analizował w swojej prezentacji Bartosz Kuświk z IPN w Poznaniu. Niedzielne warsztaty odbyły się wspólnie z młodzieżą w siedzibie Fundacji im. prof. Bronisława Geremka i dotyczyły procesu tworzenia haseł i ich moderacji w ramach największego projektu współtworzonego przez ludzi, jakim jest Wikipedia. Tematem kolejnego spotkania będą media w PRL-u i wolnej Polsce.

Relacja Jakuba Samolaka z kl. Ia:

[...]pierwsze zajęcia dotyczyły filmów fabularnych ocenzurowanych w okresie PRL-u, kolejne poświęcone były społeczeństwu tego okresu pokazanemu w filmie. Po obiedzie przyszedł czas na zajęcia, które najbardziej przypadły mi do gustu. Odnosiły się do pojęcia subkultury w okresie PRL-u oraz festiwali muzycznych takich jak Jarocin i Woodstock. Celem warsztatów było zaplanowanie w grupie koncertu lub festiwalu związanego z obchodami święta narodowego lub ważnej rocznicy. Udało mi się przekonać moją grupę do przygotowania festiwalu upamiętniajacego rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, gdyż jest to jedno ze zwycięskich powstań Polaków, a często się o nim zapomina. Plan tego festiwalu przewidywał wystąpienie zespołów: "Sabaton", "Forteca", występ orkiestry wojskowej z udziałem chóru, Rafała Blechacza oraz lokalnych zespołów.

Po zajęciach i po kolacji wspólnie obejrzeliśmy w Teatrze Polskim spektakl pt. "Zemsta", w którym główne role zagrali Joanna Trzepiecińska, Andrzej Seweryn oraz Daniel Olbrychski. Gdy wychodziłem z teatru byłem pod wrażeniem gry aktorskiej i realizacji spektaklu. Następnego dnia warsztaty dotyczyły korzystania z serwisu Wikipedia i umieszczania oraz edytowania haseł na tej stronie. Podzielono nas na grupy i otrzymaliśmy zadanie napisania wspólnie jednego hasła do Wikipedii.

 

#warsztatyh