W dniach 19.02-21.02.2014 uczniowie klasy 2A, 3A i 2G pod pieką p. Elżbiety Puśleckiej
i p. Iwony Ratajewskiej zwiedzali stolicę Polski.
Pierwszego dnia po samym przyjeździe do Warszawy byliśmy w Sejmie RP. Wysłuchaliśmy wypowiedzi posłanki Krystyny Łybackiej i wysłuchaliśmy krótkiego wykładu o historii polskiego parlamentaryzmu. Dodatkową atrakcją wizyty w sejmie była demonstracja polskich służb mundurowych, której mogliśmy się chwilę przypatrzeć. Następnie zwiedziliśmy rezydencję króla Jana III Sobieskiego, czyli Wilanów. Pani przewodnik bardzo szczegółowo omówiła bogato zdobione, pełne symboliki wnętrza oraz wyjawiła parę sekretów ze skandalicznego związku Marysieńki i polskiego króla. Następnie udaliśmy się na cmentarz na Powązkach. Odwiedziliśmy groby sławnych, zasłużonych Polaków- Ryszarda Kapuścińskiego, Ryszarda Kuklińskiego, Jacka Kuronia i bohaterów książki "Kamienie na szaniec"- Rudego, Zośki i Alka oraz samego autora Aleksandra Kamińskiego oraz mogiły wielu młodych Polaków, harcerzy, żołnierzy AK poległych
w walce o niepodległą Polskę, pochowanych w grobach z brzozowymi krzyżami. Odwiedziliśmy także mogiły osobistości, które zginęły w katastrofie Tu-154 w kwietniu 2010 roku.
Późnym popołudniem przeszliśmy się po warszawskiej starówce. Zobaczyliśmy słynną kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski, rynek, pomnik Małego Powstańca przy którym pani przewodnik, rodowita Warszawianka, opowiedziała o atmosferze panującej 15 sierpnia w mieście,
o tym jak współcześni mieszkańcy tego miasta doświadczonego przez historię, oddają cześć walczącym o jego wyzwolenie. Pani przewodnik opowiedziała nam też o inicjatywie, której jest jednym z założycieli. W Warszawie powstał pomysł odbudowania pałacu Saskiego pod nazwą Saski 2018, o którym możecie znaleźć więcej informacji na Facebooku pod adresem www.facebook.com/Saski2018.

Następnego dnia byliśmy w Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych. Mieliśmy okazję obejrzeć część planu filmu Miasto'44, który wejdzie na ekrany kin 19 września 2014 roku. Każdy z nas został profesjonalnie ucharakteryzowany i przebrany w strój z czasów Powstania Warszawskiego. Obejrzeliśmy nawet przedpremierowe urywki filmu. Następnie udaliśmy się
na spacer po Łazienkach. W naszym programie znalazło się też miejsce na wyjście do jednego
z licznych warszawskich teatrów. Sztuka "Przez Park na Bosaka" była wystawiana w teatrze Kwadrat, który pękał w szwach od publiczności. Na scenie zobaczyliśmy Martę Żmudę-Trzebiatowską, Marka Siudyma, Ewę Wencel i Kamila Kulę. Była to komedia o perypetiach młodego małżeństwa mieszkającego na piątym piętrze nowojorskiej kamienicy- pełnej energii Corie i spokojonego, ułożonego Paula.
Trzeci dzień rozpoczęliśmy od obejrzenia obiektu o wątpliwych walorach estetycznych, wyszydzanego i nielubianego przez Warszawiaków Pałacu Kultury i Nauki. Następnie byliśmy
w popularnym centrum handlowym Złote Tarasy. Po południu odwiedzliśmy miejsce, które
dla niektórych było głównym punktem programu, mianowicie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Muzeum jest miejscem godnym uwagi zważając na fakt, że jest multimedialne- można wysłuchać odgłosów powstańczej Warszawy, wypowiedzi ludzi uczestniczących w Powstaniu, obejrzeć film obrazujący ogrom zniszczeń stolicy oraz przyjrzeć się fotografiom z tamtego okresu i eksponatom, które mówią wiele o tamtej rzeczywistości.
Byliśmy także w obleganym, położonym w pobliżu Wisły, Centrum Nauki "Kopernik".
W pełni interaktywny obiekt pozwala na przybliżenie wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych, działania wielu mechanizmów, którymi rządzi się przyroda, pozwala też poznać zasady działania ludzkiej psychiki, dowiedzieć się wiele o zagadnieniach z zakresu historii Ziemi, elektryczności, światła i wielu innych dziedzin.
Wycieczka była świetną okazją, by poznać Warszawę z wielu różnych stron- widzieliśmy obiekty znane i te mniej znane. W programie naszej wycieczki było miejsce na różnorodne zajęcia, co sprawiło, że była bardzo ciekawym doświadczeniem. Przez trzy dni mogliśmy łyknąć trochę historii Warszawy, podpatrzeć mieszkańców stolicy, wypatrzeć w tłumie znanego z telewizji aktora i zasmakować życia stolicy Polski, która, jakby nie patrzeć, jest miastem wyjątkowym.

Relacja: Magda Woźna z kl. 2a
Zdjęcia: Paulina Siepańska