Dnia 12 maja 2014r. klasa 2F (grupa geograficzna) wybrała się na wykład do Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego. Wyjazd nasz był elementem współpracy pomiędzy naszą Szkołą a ZKiOA UWr. Goszczącym nas i jednocześnie prowadzącym zajęcia był specjalista od mikroklimatu jaskiń – dr Tymoteusz Sawiński.
Głównym tematem była miejska wyspa ciepła (ang. urban heat island), jej przyczyny a także sposoby walki z tym zjawiskiem. Wykład był wyjątkowo ciekawy. Wzbogacony licznymi przykładami, wykresami oraz obrazowymi porównaniami przez co został przez nas łatwiej zrozumiany. Temat zainteresował wiele osób oraz wywołał kilka pytań, które dr Sawiński szczegółowo wyjaśnił.
Na sotkaniu poruszono także sprawę szkolnej stacji meteorologicznej. Rozmowa dotyczyła między innymi naszych elementarnych badań prowadzonych nad miejską wyspą ciepła w Lesznie.
Dr Sawiński udzielił nam wielu porad na temat wykonywania wykresów, programów do tego potrzebnych oraz wytłumaczył w jaki sposób takie badania przeprowadzane były przez studentów we Wrocławiu.
Wycieczka była jak zwykle pouczającym doświadczeniem. Temat zaciekawił wszystkich uczestników i skłonił do dalszych przemyśleń na temat meteorologii i klimatu. Podczas całego dnia nie zabrakło także dobrej zabawy i humoru. Tego dnia mogliśmy wspólnie razem spędzić miło czas.

Tekst napisała
Justyna Kramarz 2f

Na jednej z załączonych grafik można zobaczyć miejską wyspę ciepła we Wrocławiu, o której rozmawialiśmy na zajęciach. Grafika pochodzi ze strony: http://meteoclimat.files.wordpress.com/2009/02/k-rys5.png