Tematem II zjazdu były "Media w PRL-u i wolnej Polsce". Zgodnie z założeniami projektu nauczyciele i nauczycielki mieli odrębny program zajęć. Tym razem warsztaty odbywały się w siedzibie Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Pierwszego dnia zajęcia dotyczyły języka i mediów i składały się z czterech części:

I. Polski kabaret w latach 1970-1989 - strategie komunikacji z władzą i społeczeństwem prowadzone przez dr Sylwię Siedlecką (UW)

II. Ideologia zamknięta w kadrze, czyli o propagandzie w filmie - warsztaty prowadzone przez Barbarę Czepik.

III. Rola telewizji i Internetu we współczesnych społeczeństwach.

IV. Manipulacje językowe w propagandzie politycznej i reklamie.

Wieczorem wspólnie obejrzeliśmy spektakl białoruskiego dramaturga pt. "Saszka" w Teatrze Współczesnym. Przejmujący dramat rodzinny Dmitrija Bogosławskiego poruszający trudne relacje pomiędzy rodzicami i rodzeństwem na granicy jawy i snu.

Drugi dzień warsztatów poświęcony był edukacji medialnej oraz kontynuacji pracy nad badaniami dotyczącymi Wikipedii. W warsztatach uczestniczyli: Elżbieta Wiercińska-Kazimierczuk oraz Jakub Samolak z kl. Ia.Relacja Jakuba Samolaka:

[...] uczestniczyłem w warsztatach medialnych, które miały przybliżyć mi sposób pracy radiowca, dziennikarza, pracownika TV. Następnie brałem udział w wykładach na temat radia i jego roli. Po przerwie miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Pawłem Sito, jednym z twórców listy przebojów radiowej "Trójki". "Druh zastępowy" jest bardzo pozytywnym człowiekiem i wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie. W trakcie zajęć i po nich miałem przyjemność porozmawiać z redaktorem nt. dotyczące m.in. "Trójki" i muzyki w radiu. Po kolacji wspólnie z grupą udałem się do Teatru Współczesnego na spektakl pt. "Saszka". Po wyjściu z teatru byłem pod wrażeniem gry aktorskiej takich aktorów jak Borys Szyc i Janusz Michałowski. W niedzielę od rana uczestniczyłem w warsztatach dotyczących prowadzenia wywiadu oraz kolejnych warsztatach wikipedystycznych.
 

#warsztatyh