XV Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Drużyn Żeńskich
i Drużyn Zunifikowanych Olimpiad Specjalnych
04-07.10.2014


W dniach od 04-07.10.2014 w Opalenicy odbył się XV Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Drużyn Żeńskich i Drużyn Zunifikowanych Olimpiad Specjalnych na którym sześć uczennic „Kopernika” było wolontariuszkami. Były to Patrycja Gierdal, Dorota Nalewska, Joanna Roszak i Magdalena Woźna z klasy IIIA, Martyna Kosmalska z IIIG i Maria Mickiewicz z klasy IIIF. Turniej miał miejsce w Opalenicy w hotelu „Remes”, jednak największe emocje gościły na przyhotelowych boiskach, gdzie wolontariuszki z II Liceum miały swoje zadanie – pełniły funkcje sędziów stolikowych.
Sobotni dzień minął na wytężonej pracy przy przygotowywaniu zawodów oraz
przy ceremonii otwarcia, która odbyła się wieczorem w hali sportowej przy szkole w Opalenicy. Nastąpiło uroczyste wprowadzenie drużyn, oficjalne powitanie przez władze ziemi nowotomyskiej oraz przedstawiciela osób niepełnosprawnych w Senacie RP Jana Filipa Libickiego. W części oficjalnej wciągnięto flagę Olimpiad Specjalnych na maszt, odśpiewano hymn i przedstawiciel zawodników wypowiedział słowa pięknej przysięgi: "Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku". Po oficjalnej części nastąpiła część nieoficjalna otwarcia, w której wokalistka grupy „Lombard” Marta Cugier zaśpiewała najbardziej popularne piosenki, takie jak „Szklana Pogoda” czy kończące jej występ wzruszające „Przeżyj to sam”, które śpiewała cała sala.
Niedziela była pierwszym dniem rozgrywek z turnieju. Na każdym z sześciu boisk rywalizowały drużyny – żeńskie lub męskie. Na ani jednym z meczów emocje nie opadały, chociaż były to rozgrywki służące obserwacji i przydzieleniu poszczególnych drużyn do grup. Poniedziałek był dniem, w którym odbywały się już mecze grupowe i walka stawała się coraz bardziej zacięta, ale mimo wysokiej stawki – ponieważ jedna z drużyn żeńskich wygrywała wyjazd
na międzynarodowy turniej w Los Angeles, obowiązywały zasady „fair play” i wzajemnej uprzejmości.
We wtorek odbyły się mecze finałowe drużyn zunifikowanych i nasza leszczyńska męska drużyna tego dnia wywalczyła sobie srebrny medal w swojej kategorii. Jednak drużyna żeńska osiągnęła jeszcze większy sukces zdobywając I miejsce w swojej grupie. Do Los Angeles wylatuje drużyna żeńska z województwa opolskiego. Po ostatnich meczach odbyła się uroczysta dekoracja wszystkich zawodników, został odegrany hymn Olimpiad Specjalnych i nastąpiło zamknięcie turnieju.
Dla nas wolontariuszek był to czas wytężonej pracy, ale też czas na poznanie nowych ludzi i wymienienie doświadczeń z ludźmi na co dzień mającymi kontakt z niepełnosprawnymi umysłowo. Jednak najważniejszym, co można czerpać z kontaktu z ludźmi niepełnosprawnymi umysłowo jest ich radość z życia, z uprawianego sportu, otwartość i szczerość. Była to wspaniała lekcja bezinteresownej służby innym i tolerancji. Pragniemy podziękować panu Karolowi Świątkowi, który zaprosił nas do wzięcia udziału w turnieju, za taką szansę.

Relacjonowała: Magdalena Woźna z kl. IIIA