W dniach 13 i 14 listopada odbyły się w schronisku młodzieżowym "Morena" w Osiecznej warsztaty dla wolontariuszy szkolnej grupy "Podaj Dłoń".
Dwudniowy pobyt w Osiecznej rozpoczęliśmy od zajęć integracyjnych przeprowadzonych przez absolwenta Kopernika - Patryka Józefowicza. Podczas ćwiczeń i zabaw jakie Patryk dla nas przygotował uczyliśmy sie jak budować zaufanie, jak wspólpracować w grupie oraz przede wszystkim jak świetnie się wspólnie bawić.
Następnie odbyliśmy szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej , które poprowadził pan Łukasz Grzelczak , ratownik medyczny z Oddziału Ratunkowego leszczyńskiego szpitala. Pan Grzelczak uświadowmił nam jak ważna jest pierwsza pomoc w ratowaniu życia. W trakcie praktycznej części szkolenia uczyliśmy się m.in. zakładania usztywnienia na złamane kończyny, resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz jak działać w przypadku oparzeń.
Po przerwie obiadowej zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. W kazdej z grup zajęcia poprowadzili wolontariusze z Centrum Aktywności Twórczej - Fernando z Portugalii oraz Burce z Turcji. Były to warsztaty terapii zajęciowej i miały charakter praktyczny - nauczyliśmy się wytwarzać rózne zabawne figurki z balonów oraz opanowaliśmy kroki takich tańców jak salsa czy też układów tanecznych. Umiejętności te okażą się bardzo przydatne podczas pracy z dziećmi w świetlicach socjoterapeutycznych lub podczas takich okazji jak "Andrzejki" i balik karnawałowy.
Ostatnią formą zajęć tego dnia był quiz przygotowany przez Patryka, który sprawdzał naszą wiedzę m.in.z dziedziny muzyki, geografii, historii , filmu. Świetna zabawa z odrobiną rywalizacji doskonale wpłynęła na naszą integrację.
Następnego dnia odwiedziły nas panie z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego im. Piotrusia Pana w Lesznie - pani dyrektor Izabella Majorczyk oraz pani Marta Wasiak. Podczas zajęć zapoznani zostaliśmy ze specyfiką pracy z dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo i fizycznie, dowiedzieliśmy się jak wygląda praca w Ośrodku oraz jakie są prowadzone działania , aby zapewnić podopiecznym jak najlepszy rozwój, rehabilitację oraz wszelkiego rodzaju terapie. Dowiedzieliśmy się, że aby pracowac w tego rodzaju placówce, trzeba mieć w sobie ogromne pokłady energii, zaangażowania i oddania.
Tego dnia opracowywalismy również scenariusze "Andrzejek" i baliku karnawałowego oraz planowaliśmy kolejne działania wolontariatu.
Wszyscy uznaliśmy warsztaty za niezwykle udane i interesujące i już nie możemy doczekac się kolejnego wyjazdu.
Opracowanie : Anna Nadolna 1e, Zofia Płócinniczak 1e