21 stycznia 2015 roku o godzinie 13:00 rozpoczął się wykład transmitowany z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestniczyła w nim nasza szkoła, którą reprezentowała klasa 1B, a także Liceum nr 1 w Lesznie oraz Liceum we Wrześni. Wykład prowadziła dr Martyna Jones, starszy wykładowca z Zakładu Języków i Literatur Celtyckich Uniwersytetu, specjalistka w dziedzinie historii Wysp Brytyjskich.

Tematem wykładu była tożsamość Walijczyków, mieszkańców mało znanej Walii, jednej z części Wielkiej Brytanii. Walia kojarzy się głównie z zielonymi, trawiastymi górami, owcami, a także z Księciem Walii Karolem. Doktor Jones przybliżyła nam obraz tego kraju: mówiła o słynnych Walijczykach, m.in. premierze Wielkiej Brytanii z czasów I wojny światowej, Davidzie Lloyd George'u, czy słynnym Królu Arturze. Walia może być traktowana jako ciekawe źródło literatury z gatunku fantastyki dzięki tamtejszym legendom: motyw druidów pochodzi właśnie stamtąd, a Organizacja Druidów istnieje do dziś! A sam specyficzny język walijski był podstawą dla tolkienowskiego języka elfickiego. Cała tożsamość tego narodu jest zbudowana właśnie na tym języku, a także poezji, śpiewie, najczęściej chóralnym, historii, prawie, pacyfizmie i nonkonformizmie, czyli wyodrębnieniu się od wyznania anglikańskiego. Wszystkie te elementy możemy odnaleźć w tzw. Eisteddfod, Festiwalu Kultury Walijskiej, który jest tam swoistym świętem. Jako że Walia określana jest „krajem pieśni”, śpiew i poezja są nagradzane podczas tego konkursu. Ma on na celu zjednoczenie części północnej i południowej Walii, różniących się językiem i przemysłem, przez poezję - narzędzie pokoju.

Dzięki wykładowi doktor Martyny Jones dowiedzieliśmy się mnóstwo o Walii, która okazała się bardzo ciekawa i specyficzna, jest bowiem chyba jedynym tak patriotycznym, a przy tym pacyfistycznym, krajem na świecie.

Jagoda Waszkowiak, klasa 1B