24 stycznia 2015 r. Jędrzej Jankowski (II C) i Joanna Kłos (III C) pod opieką p. Katarzyny Borowiak wybrali się na Zawody II Stopnia XLIV Olimpiady Biologicznej do Poznania.

Z Leszna wyjechaliśmy bardzo wcześnie, bo już o 5.44. Do Poznania dotarliśmy 1,5 godziny później i, podróżując tramwajami, dotarliśmy do gmachu Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza, gdzie miał odbyć się etap okręgowy Olimpiady.

Autorzy testu wysoko postawili poprzeczkę. Znalazły się w nim pytania głównie dotyczące roślin i zwierząt, ale także kilka dotyczących fizjologii człowieka. Od razu po teście mogliśmy sprawdzić poprawne odpowiedzi, które zostały ogłoszone przez jednego z członków komisji nadzorującej. Nieoficjalne wyniki poznaliśmy wieczorem.

Aby zakwalifikować się do etapu centralnego należało zdobyć 64 p. na 100 możliwych do zdobycia. Jędrzej zdobył 60 p., dzięki czemu uzyskał tytuł laureata etapu okręgowego, natomiast Joanna zdobyła 50 p.

Dzięki OB mogliśmy poszerzyć naszą wiedzę biologiczną, a także zmierzyć się z pisaniem pracy badawczej, która nie była łatwym zadaniem, ale dała nam dużo satysfakcji i możliwość dogłębnego zbadania problemu, jaki postawiliśmy. Dziękujemy p. Borowiak za wszystkie pomocne wskazówki przy pisaniu pracy badawczej i przygotowaniu do Olimpiady.

Już teraz gorąco zachęcamy do tworzenia tematów prac badawczych i uczestnictwa w kolejnej XLV Olimpiadzie Biologicznej!

Tekst: Jędrzej Jankowski