15 kwietnia 2015 r. uczniowie klas biologiczno-chemicznych (I C i II C) pod opieką p. K. Borowiak i p. A. Władkowskiej wybrali się na XVIII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. Celem festiwalu jest upowszechnianie osiągnięć poznańskich uczelni, przybliżanie tematyki badań naukowych i prezentowanie szeroko rozumianego dorobku artystycznego Poznania.
Nasza grupa udała się do Wydziału Biologii i Wydziału Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza, gdzie mogliśmy wysłuchać wielu ciekawych prelekcji takich jak: Tajemnice seryjnych morderców, Kofeina – najpopularniejszy narkotyk świata, Tajemnice chrząszczy, Pasożyty na internie, Gwałtowne procesy chemiczne, czyli o spalaniu i eksplozji słów kilka, Perfumeria ósmą dziedziną sztuki.
Pierwszym wykładem, jakiego okazję mieliśmy wysłuchać, był wykład dotyczący seryjnych morderców. W bardzo interesujący sposób prowadzący przybliżyli nam tę tematykę. Dzięki wykładowi dowiedzieliśmy się o definicji masowych i seryjnych morderców, podziale seryjnych morderców i kilku krótkich historiach seryjnych morderców.
Następnie podzieliśmy się na kilka grup i każda z grup udała się na określony wykład.
Jedna z nich podążyła śladami kofeiny. Alkaloid ksantynowy nie będzie spędzał nam już snu z powiek, bo zapoznaliśmy się dokładnie ze sposobem jego działania i zagrożeniami czy korzyściami, jakie mogą być skutkiem jego zażywania.
Kolejna grupa zbadała tajemnice chrząszczy. Już teraz nie jest dla nas tajemnicą, jakimi przystosowaniami do środowiska dysponują te owady, jak wygląda ich morfologiczna i anatomiczna budowa ciała i jakie znaczenie odgrywają w ekosystemach i gospodarce człowieka.
Ostatnia grupa udała się na warsztaty dotyczące pasożytów. Zostaliśmy dokładnie zapoznani z pasożytami człowieka. Na początku spotkania obejrzeliśmy krótkie filmiki wprowadzające dotyczące tej tematyki. Następnie udaliśmy się do stanowisk mikroskopowych, przy których mogliśmy zobaczyć główki różnych gatunków tasiemców, różne gatunki protistów powodujących malarię czy włośnia krętego znajdującego się w mięśniu człowieka. Przy każdym stanowisku pracownik UAM opisał każdy z wyżej wymienionych organizmów, dzięki czemu uzupełniliśmy wiedzę na temat pasożytów zdobytą w czasie lekcji biologii.

Tego dnia oprócz udziału w wykładach w Collegium Biologicum uczniowie klasy Ic i IIc wzięli także udział w wykładach organizowanych przez Collegium Chemicum. Tematyka prelekcji dotyczyła gwałtownych procesów chemicznych, czyli spalania i eksplozji oraz perfumerii jako ósmej dziedziny sztuki. Połowa grupy udała się na wykład o wybuchach. Kolejne odgłosy eksplozji rozchodziły się po gmachu Wydziału, a my z coraz większym zainteresowaniem oglądaliśmy pokaż wybuchowych doświadczeń dra hab. Błażeja Gierczyka i dra Macieja Zalasa. Prowadzący uświadomili nam, że mąka nie jest wcale tak bezpieczną substancją, jak nam się wydawało; zdetonowali ładunek wybuchowy i proch strzelniczy własnej roboty; a także pokazali, jak tragiczne skutki może mieć wybuch mieszaniny metanu z powietrzem. Wśród doświadczeń znalazło się wiele innych ciekawych eksperymentów.
Drugi wykład dotyczył perfum. Prelekcja ukazała nam różne oblicza perfumiarstwa, na które wpływają liczne odkrycia w chemii.

Mamy nadzieję, że to nie ostatni tak interesujący wyjazd, który pozwolił nam poszerzyć nasze biologiczno-chemiczne zainteresowania.

Tekst: Jędrzej Jankowski, kl. 2c