Od 15 do 20 kwietnia 2015 roku pięcioosobowa grupa uczniów naszego liceum, Marta Andrzejewska, Juliusz Gosieniecki, Kaja Kowalczyk, Jagoda Waszkowiak oraz Marta Wawrzyniak, pod opieką trójki nauczycieli, pani Karoliny Dolatowskiej–Żebrowskiej, opiekunki projektu Erasmus+ w naszej szkole oraz pani Moniki Bieszczak i pana Michała Smektały, wyruszyła w długą drogę do Słowenii. Naszym celem było miasto Maribor, położone niedaleko austriackiej granicy oraz drugie pod względem wielkości miasto w kraju. Tam, w Gimnazjum nr 2 wzięliśmy udział wraz z innymi 29 uczniami i 19 nauczycielami z Litwy, Estonii, Chorwacji, Rumunii i Turcji w drugiej wymianie uczniowskiej z programu mobilności Erasmus + pod tytułem „Science Lab in the Kitchen”.

Każdy nasz dzień odbywał się według ustalonego na początku planu. Pierwszego dnia goszczący nas uczniowie i nauczyciele miejscowej szkoły średniej oprowadzili nas po ich pięknej szkole, jest to bowiem najlepsza szkoła w całej Słowenii. Dni upływały pod znakiem przeróżnych warsztatów i wykładów z zakresu chemii i biologii, a przede wszystkim kulinariów. W pierwszej kolejności wysłuchaliśmy wykładu o ogromnym marnowaniu żywności, głównie przez kraje Europy i Ameryki. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach o GMO, ćwiczyliśmy wyznaczanie kwasowości w laboratorium, izolowanie DNA z owoców, smażenie naleśników - bezglutenowych oraz pełnoziarnistych, wysłuchaliśmy wykładu o dzikich roślinach jadalnych oraz obejrzeliśmy spektakularny pokaz eksperymentów chemicznych, w których nasi uczniowie brali czynny udział, robiąc między innymi „błyskawiczne lody” z wykorzystaniem ciekłego azotu.

Ponadto, nasi opiekunowie zaplanowali dla nas wiele innych atrakcji po zajęciach. Oprócz tego zostaliśmy zaproszeni do ratusza w Mariborze, podczas zwiedzania tego pięknego miasta, na wizytę z panią vice – burmistrz Jelką Černivec. Mieliśmy również okazję obejrzeć niesamowity, trzygodzinny, spektakl wystawiany przez samych uczniów tego liceum, musical pod tytułem „Romeo i Julia” i byliśmy pod wielkim wrażeniem. Ponadto dostaliśmy wejściówki na szkolną imprezę„Black & white party” gdzie bawiliśmy się znakomicie. Ostatniego dnia naszego pobytu, w ramach „Taste of Slovenia” wybraliśmy się na wycieczkę do słynnej jaskimi Postojna. Mieliśmy okazję zwiedzić całą jaskinię, a także zobaczyć sławną „human fish”, przedziwne żyjątko przypominające salamandrę, zamieszkujące wody jaskini, które potrafi przeżyć aż do 7 lat bez pożywienia! Oceniamy opiekę naszych gospodarzy przez te niecałe 6 dni jako doskonałą. Przechodzili samych siebie by zapewnić nam miły pobyt, a także umożliwić nam poznanie swojego miasta i kraju. Między innymi, część z nas została zaproszona na koncert jednego z najsłynniejszych słoweńskich zespołów rockowych „Siddharta”. Każdy z nas, uczestników, z pewnością bardzo dobrze będzie wspominał ten wyjazd.

 

#projektedukacyjny #globetrotter