Pierwszego dnia młodzież zwiedziła teren byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz I z symboliczną bramą ozdobioną cynicznym napisem "Arbeit macht frei". Przewodnicy przywołali historię powstania obozu i pierwszych transportów ludzi, którzy pod niemieckim nadzorem rozbudowywali lagier, utworzony w miejscu byłych koszar wojskowych. Uczennice i uczniowie dowiedzieli się również jak wyglądało życie codzienne więźniarek i więźniów, jaka hierarchia panowała w obozie oraz jakie kary stosowane były przez oprawców. Młodzież miała również okazję zobaczenia oryginalnie zachowanych bloków (drugiego i trzeciego), które, po konserwacji, zostały udostępnione zwiedzającym.

Drugi dzień wizyty rozpoczął się warsztatami edukacyjnymi w Bloku 13, w którym znajduje się wystawa poświęcona europejskim Sinti i Romom oraz w Bloku 27 "Szoa", gdzie młodzież uczestniczyła w dyskusji inspirowanej pytaniami dotyczącymi Zagłady, na które starają się odpowiedzieć byli więźniowie, historycy, artyści.

Po przerwie uczennice i uczniowie kontynuowały/li zwiedzanie studyjne terenów byłego niemieckiego obozu zgłady Auschwitz II- Birkenau.

Młodzież zobaczyła również współczesne miasto Oświęcim z odrestaurowanym Rynkiem Starego Miasta oraz urokliwym Placem Skarbka.

 

#wycieczkih