Od 25 do 29 maja 2015 roku czteroosobowa grupa uczniów naszego liceum: Zuzanna Zielińska, Klaudia Klimaszewska, Natalia Targosz i Jacek Zarzecki, pod opieką czworga nauczycieli, Pani Jagody Kaźmierczak, Pani Karoliny Kaczmarek, Pana Krzysztofa Kołacza i Pana Michała Smektały, wyruszyła w długą drogę do Bilje w Chorwacji. Jest to wioska znajdująca się w bliskiej odległości do granicy z Węgrami, położona w północno-wschodniej Chorwacji. Grupa uczniów oraz nauczycieli z Estonii, Słowenii, Rumunii, Turcji, Litwy oraz Chorwacji brała udział w trzeciej wymianie uczniowskiej z programu Erasmus+ pod tytułem "Science Lab in the Kitchen".

Od początku wszystko było zaplanowane. Pierwszego dnia kiedy przyjechaliśmy, mieliśmy małe spotkanie powitalne. Po spotkaniu rozeszliśmy się do domów, a potem spotkaliśmy się w centrum wsi na zwiedzanie. Drugiego dnia zostaliśmy oprowadzeni po szkole, a następnie wzięliśmy udział w kilku fizycznych i chemicznych eksperymentach. Wieczorem braliśmy czynny udział w debacie o konserwantach używanych w przemyśle żywieniowym. Kolejny dzień upłynął nam na zwiedzaniu Osijeku, czwartego co do wielkości miasta w Chorwacji. Na samym początku pojechaliśmy na spotkanie z wojewodą. Po spotkaniu pojechaliśmy autokarem do fabryki „burka” - pewnego rodzaju tureckiego placka, gdzie zwiedzaliśmy halę produkcyjną, a na koniec mieliśmy szansę skosztować tego smakołyku. Po zakończeniu zwiedzania wybraliśmy się do restauracji nad rzeką Drava, a po obiedzie mieliśmy czas wolny na zwiedzanie i zakupy.

Czwartego dnia mieliśmy kolejną wizytę w Osijeku. Wzięliśmy udział w wykładach i zwiedzaliśmy różne laboratoria znajdujące się na terenie miejscowej uczelni. Po skończeniu zwiedzania przejechaliśmy pociągiem kołowym do Kopacki rit, jest to park natury. Na początku przewodniczka opowiedziała nam o samym parku a potem wybraliśmy się na wędrówkę łodzią po parku. Wieczorem byliśmy na pożegnalnym przyjęciu z tradycyjną muzyką i jedzeniem. W trakcie kolacji wszyscy bawiliśmy się bardzo dobrze. W piątek rano wzięliśmy udział w zawodach kulinarnych, które były ostatnim punktem podczas naszej wycieczki do Chorwacji. Każdy z nas, uczniów i nauczycieli, miło spędził te kilka dni i pewnie będzie je jeszcze długo wspominał.

 

#projektedukacyjny