Tytuł wydany został przez Związek Sybiraków, Oddział w Lesznie, a także nasze liceum. Zawarto w nim dwadzieścia wspomnień rodaków, którzy wrócili "z nieludzkiej ziemi". Autorami opracowań są uczniowie i nauczyciel naszej szkoły, krewni Sybiraków i w jednym przypadku Sybiraczka. Praca nad opracowaniem wspomnień to żywa lekcja historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci", mówili uczniowie.

Oto autorzy, uczniowie: Maria Andrzejewska, Rafał Bekier, Tomasz Cebula, Hanna Drewniak, Patrycja Fortecka, Jagoda Hofman, Celestyna Janowska, Katarzyna Koszowska, Erwin Krawczyk, Jadwiga Lester, Michalina Ławniczak, Filip Musielak, Paulina Słabkowska i Malwina Stachowiak. Jak nadmieniono autorem jest także nauczyciel Krzysztof Handke. Wspomnienia napisane zostały pod opieką Krzysztofa i Piotra Handke oraz Roberta Robaczyńskiego.

Podobnie jak pierwszy, drugi "Zeszyt" spotkał się z przychylnym przyjęciem nie tylko przez Sybiraków. Podczas spotkania w „Galerii Lochy”, za wkład pracy prezes Oddziału Związku Sybiraków w Lesznie, pani Janina Tonicka, podziękowała wszystkim osobom. Ze strony pani Prezes i opiekunów padło zapewnienie, że jeszcze w tym roku wydany zostanie "Zeszyt" trzeci, a jeśli będzie taka możliwość, w roku przyszłym kolejny.

 

#spotkaniah