W dniach 9 i 10 listopada odbyły się w Schronisku Młodzieżowym 'Morena” w Osiecznej warsztaty szkoleniowe dla wolontariuszy ze Szkolnej Grupy Wolontariatu „Podaj Dłoń”. Realizowane w ramach projektu "Szkolenie wolontariuszy ze Szkolnej Grupy PODAJ DŁÓŃ", który został dofinansowany ze srodków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Podczas dwudniowych warsztatów mieliśmy okazję nabyć nowe umiejętności przydatne do pracy wolontariackiej.
Pierwszego dnia przed południem zajęcia poprowadziły p. Izabela Majorczyk i Marta Wasiak z leszczyńskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego im. Piotrusia Pana. Zapoznały nas ze specyfiką pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i fizycznie, dowiedzieliśmy się jak wygląda praca w Ośrodku oraz jakie prowadzone są działania,żeby zapewnić podopiecznym jak najlepszy rozwój i opiekę. Mieliśmy także okazję zobaczyć pomoce dydaktyczne wykorzystywane podczas terapii.  Wolontariusze spotali się również z nauczycielem Zespołu Szkół Specjalnych w lesznie, który przedstawił uczniom swoje doświadczenie z pracy pedagogicznej z dziećmi niepełnosprawnymi. Następnymi zajęciami było szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej poprowadzone przez uczniów Kopernika Mikołaja Waligórę, Mateusza Kalinowskiego, Mateusza Buchwalda i Bernarda Busza, ratowników WOPR. Teoretyczna część polegała n wprowadzeniu nas w temat i przypomnieniu podstawowych zasad ratownictwa. Praktyczna część natomiast na ćwiczeniach uczących nas jak pomóc poszkodowanym w różnych rodzajach wypadków oraz jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia.
Odwiedził nas również absolwent II LO, obecnie student PWSZ, Patryk Jóżefowicz, który przygotował dla nas warsztaty z zakresu gier i zabaw ruchowych dla dzieci, zabaw integracyjnych , które będą mogły być wykorzystane przez nas podczas przygotowywanych przez nas imprez dla dzieci.
Pod koniec dnia wspólnie zaplanowaliśmy akcje wolontariatu na nadchodzące miesiące, a potem w grupach przygotowaliśmy szczegółowe scenariusze takich imprez jak m.in. Andrzejki , spotkanie gwiazdkowe, balik karnawałowy, zajęcia w przedszkolu.
Kolejnego dnia zostaliśmy podzieleni na 2 grupy. Każda z grup uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez wolontariuszki z Centrum Aktywności Twórczej, p. Natalię Kaźmierską, Veronikę z Węgier oraz Sarę z Hiszpanii. Wolontariuszki przygotowały dla nas ciekawe propozycje animacji czasu wolnego i imprez dla dzieci. Mogliśmy wypróbować nasze umiejętności artystyczne podczas modelowania figurek z balonów, malowania twarzy, czy tez tańców integracyjnych.
Czas spędzony w Osiecznej upłynął bardzo szybko i w miłej atmosferze. Warsztaty były dla nas inspirujące i z pewnością wykorzystamy nabyte umiejętności w naszej dalszej pracy.


Opracowała : Anna Wieja , kl.3a