Wrocław to niewątpliwie jedno z najbardziej reprezentacyjnych miast w Polsce, gdzie na co dzień mieszają się elementy zarówno kultury naszej Ojczyzny, jak również te niemieckie, które w historii odcisnęły znaczące piętno na tych terenach. Grzechem byłoby więc nie skorzystać okazji i nie pokazać tak znaczącego elementu na mapie kraju grupie zagranicznych uczniów i nauczycieli, którzy w dniach 30.11 – 4.12.2015 roku gościli w murach naszej szkoły jako uczestnicy międzynarodowego projektu Erasmus + The Science Lab in the Kitchen. Uczestnicy projektu, w skład których wchodzili uczniowie oraz nauczyciele z Rumunii, Turcji, Chorwacji, Litwy, Estonii oraz ze Słowenii mieli okazję, poza licznymi warsztatami oraz ciekawostkami związanymi z naszymi miastem, 3.12.2015 roku odwiedzić Wrocław i na własnej skórze przekonać się, czym to miasto smakuje i jak bardzo klimatyczny jest Jarmark Bożonarodzeniowy w samym sercu Starego Rynku.
O godzinie 8 rano wszyscy zainteresowani wraz z polskimi uczennicami, Mają Karmińską, Martą Wawrzyniak, Aleksandrą Cieślińską i Kają Kowalczyk, stawili się pod szkołą, by razem ze swoimi nauczycielami jak również opiekunkami wycieczki, panią Jagodą Kaźmierczak oraz panią Wiesławą Kubicą, ruszyć w dwugodzinną podróż busem. Po dotarciu na miejsce chętni mieli okazję na zobaczenie niezwykłej wystawy iluzji optycznej we wrocławskim Humanitarium, z czego skorzystali wszyscy zagraniczni goście. Później wszyscy ruszyli już w stronę Rynku, gdzie pani Wiesława Kubica doskonale sprawdziła się w roli przewodnika, pokazując wszystkim najważniejsze miejsca oraz opowiadając ich niewątpliwie ciekawe historie. Uczniowie oraz nauczyciele, podzieleni na mniejsze grupy, mieli również okazję wziąć udział w miejskiej grze, której zadaniem było odnalezienie jak największej ilości krasnali, jednego z najbardziej charakterystycznych elementów Wrocławia. Po ciekawych zajęciach przyszedł czas na obiad, podczas którego goście mieli okazję spróbować tradycyjnych pierogów.
Dalsza część wycieczki obejmowała już czas wolny na Jarmarku Bożonarodzeniowym. To kolorowe miejsce zachwyciło wszystkich i zdecydowanie odchudziło ich portfele, gdy skusili się na któreś z mniej lub bardziej tradycyjnych wyrobów sprzedawanych w tym miejscu. Jednak wycieczka nie tak miała się zakończyć. Ostatnim etapem był udział w warsztatach poświęconych produkcji słodyczy, głównie lizaków, których kolory przyciągały wzrok i wzmagały apetyt. Około godziny 18 wszyscy ze smutkiem wsiedli do busa i odjechali do Leszna, zmęczeni, ale szczęśliwi.
Niewątpliwie wyjazd do Wrocławia był jednym z najbardziej kluczowych elementów projektu, które zostały zorganizowane w naszej szkole i pozostanie na długo w pamięci uczniów jako okres nie tylko wspaniałych chemicznych doświadczeń, ale również nawiązania wielu przyjaźni, które jak wiadomo, są niezastąpione w życiu każdego człowieka.

Opisała: Marta Wawrzyniak, kl. 2B
Zdjęcia: p. Jagoda Kaźmierczak

 

#projektedukacyjny