Droga Gimnazjalistko! Drogi Gimnazjalisto!

Z pewnością słyszałaś/słyszałeś już o IB, a dokładniej o International Baccalaureate Diploma Programme czyli o programie Matury Międzynarodowej, który od 7 lat mamy zaszczyt i przyjemność realizować w leszczyńskim „Koperniku”. W kilku słowach chcę Tobie przybliżyć czym on jest i dlaczego warto się nim zainteresować oraz rozwiać Twoje wątpliwości i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Program Matury Międzynarodowej jest realizowany w Polsce w dwóch ostatnich klasach liceum, a poprzedza go nauka w klasie pre-IB. Program IB to nauka przez doświadczenie, a także kreatywne działania, zabawa, wolontariat, sport i turystyka (program CAS). Cieszący się uznaniem na całym świecie dyplom IB daje niezliczone możliwości edukacyjne – jest przepustką na wszystkie uczelnie w Polsce i na świecie, w tym te najbardziej prestiżowe (Cambridge, Oxford, Yale, Harvard, itd.) a sam program zapewnia wysoki poziom nauczania, naukę w grupach pod okiem wyspecjalizowanej dwujęzycznej kadry pedagogicznej, przygotowanie do certyfikatów FCE , CAE i DSD, możliwość dokonania wyboru realizowanych przedmiotów i rozszerzeń oraz rozwijania swoich indywidualnych talentów i pasji. Dobór zagadnień realizowanych w ramach poszczególnych przedmiotów jest przemyślany, uczysz się tego co Cię interesuje i co przyda Ci się na dalszym etapie edukacji.
II LO w Lesznie ma zaszczyt nosić dumne miano IB World School od 2009r. W leszczyńskim „Koperniku” masz szansę uczyć się tego samego i w taki sam sposób jak Twoi koledzy i koleżanki ze szkół IB w Sydney, Tokio, Nowym Jorku, Londynie czy Dubaju.

Oto najczęściej zadawane pytania i obawy związane z nauką w klasach IB:

1.Czy od pierwszej klasy wszystkie zajęcia prowadzone są w języku angielskim? Czy muszę mieć świetny angielski zanim przyjdę do klasy pre-IB?
W klasie 1 tzw. pre-IB nauka oparta jest na polskim programie nauczania bądź autorskich programach nauczania, a zajęcia stopniowo prowadzone są w języku angielskim w ramach przygotowania do zajęć w programie IB, gdzie lekcje w całości prowadzone są w tym języku. Klasa pierwsza to intensywna nauka języka angielskiego, dzięki której będziesz mogła/mógł doskonalić swój język, a w konsekwencji swobodnie się nim porozumiewać w mowie i piśmie, i pobierać naukę w IB.

2.Czy to prawda, że w IB nie ma czasu na nic innego poza nauką, często nawet na sen ?
To nieprawda! IBiki angażują się w zajęcia pozaszkolne (zespoły muzyczne, grupy teatralne itp. ), projekty i konkursy (Millenium Development Goals, Science In the Kitchen, Explory itp.), czynnie uprawiają wiele dyscyplin sportowych i przede wszystkim są oddanymi wolontariuszami pomagającymi osobom starszym i cierpiącym oraz potrzebującym dzieciom. W tej kwestii oddajmy też głos maturzystom klasy IB oraz absolwentce:

Agata Kaptur (tegoroczna maturzystka IB): Nie wyobrażam sobie utrzymać poziomu motywacji potrzebnego do stawiania czoła wyzwaniom, których pełne jest IB, gdybym nie miała czasu na zabawę, realizowanie swoich pasji oraz zdrowy sen i odżywianie. IB wymaga pewnej dojrzałości i balansu w różnych sferach życia. Jestem wielką fanką fantastyki w każdej formie. Czytam wiele książek, gram i prowadzę sesje RPG oraz LARP. Regularnie odwiedzam też teatr. Jestem wolontariuszką w domu opieki dla osób starszych, gdzie pomagam im w codziennych czynnościach. Prowadziłam również kurs języka angielskiego dla seniorów. Poczucie, że nawet dzięki moim drobnym czynom komuś jest łatwiej i bardziej komfortowo dodaje mi wiele sił. Regularnie jeżdżę konno, uwielbiam podróżować. Moje życie towarzyskie nie ucierpiało z powodu IB, wręcz przeciwnie nauczyłam się czerpać z niego jak najwięcej.

Maciej Grabias (tegoroczny maturzysta IB): Najważniejsza jest organizacja - nie tylko w IB. Jeśli jesteś osobą niezorganizowaną, to niezależnie czy będziesz w programie polskim czy międzynarodowym, narażasz się na możliwość "zarwania nocki". Bezsenne noce każdego IBika są wyssane z palca (oraz stanowią powód do nieskończonej ilości żartów na ten temat). Serdecznie polecam prowadzenie kalendarza bądź zwykłego notesu, w którym będziecie zapisywać terminy prac pisemnych, zadań domowych i wszelkich innych szkolnych terminów, gdyż jest to niezwykle pomocne. Z mojego doświadczenia wynika, że racjonalne rozplanowanie pracy i obowiązków chroni przed dominacją życia szkolnego nad czasem wolnym, którego przy odpowiedniej organizacji wcale nie brakuje.

Aleksandra Sadowska (Matura IB 2015; studentka 1.roku medycyny na wydz. lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu): Jako uczennica IB przez dwa lata regularnie się wysypiałam, oprócz jednego pamiętnego weekendu, kiedy to sama zdecydowałam nie zaczynać raportu z fizyki aż do niedzieli. Poniedziałkowy „deadline” nie dawał jednak spokoju więc tworzyłam raport do 2. w nocy. Dopiero na studiach medycznych dowiedziałam się, jak to jest nie mieć czasu na spanie.

3.Czy to prawda, że klasy IB mają zajęcia od rana do nocy?
W programie IB będziesz uczył/a się 6 wybranych przez siebie przedmiotów: 3 na poziomie rozszerzonym (6 godz./tyg.) i 3 na poziomie podstawowym (4 godz./tyg.) oraz teorii wiedzy (TOK). Będziesz też realizował program społeczny CAS. Raz w tygodniu spotkasz się z całą swoją klasą i wychowawcą, żeby omówić bieżące sprawy. Podobnie jak w polskim programie możesz uczestniczyć w lekcjach religii w wymiarze 2 godz./tyg. Razem będziesz więc miał/a od 34 do 36 lekcji w tygodniu. Twój indywidualny wybór przedmiotów może spowodować, że w niektóre dni skończysz zajęcia o 15.00 lub 16.00, ale z pewnością wtedy zaczniesz je od 2 lub 3 lekcji.

4.Co to są TOK i CAS?
Elementem programu IB, a zarazem nowym wyzwaniem jest CAS (creativity, activity, service). Creativity czyli bycie kreatywnym, to odkrywanie nowego, nieznanego świata, który ogranicza tylko Twoja wyobraźnia. W ramach kreatywności można grać, śpiewać, malować, gotować, wyszywać, uczyć się obcego języka, pisać wiersze i wszystko inne co rozwinie Twoją kreatywność. Activity czyli aktywość fizyczna. Tutaj odkryjesz, że możecie zostać nową Radwańską lub nowym Lewandowskim, wystarczy tylko chcieć! A Service czyli działalność charytatywna pokaże Ci, że pomoc potrzebującym przynosi radość, satysfakcję i czyni nas lepszymi ludźmi.
Ciężko jest wytłumaczyć czym jest TOK czyli teoria wiedzy w kilku zdaniach, ale na pewno dzięki TOK-owi staniesz się bardziej elastyczna/y i wszechstronna/y w swoim myśleniu, a także bardziej krytycznya/y wobec docierających do Ciebie informacji, zdolna/y poddać je bardziej wnikliwej analizie. Pozwól, że zacytuję tu naszego absolwenta Jacka Dajewskiego: Dla mnie TOK jest nauką o samym sobie, o swoim miejscu w świecie i prawdziwych przyczynach moich poglądów.

5.Nie myślę o studiach za granicą, czy powinnam/powinienem w ogóle brać pod uwagę IB?
Jak najbardziej! Program IB nie jest przeznaczony wyłącznie dla tych, którzy planują studia poza Polską, choć z pewnością jest w takiej sytuacji idealny. To po prostu jeden z najlepszych programów edukacyjnych na świecie, który nie tylko zapewnia naukę na najwyższym poziomie, ale także przygotowuje młodych ludzi do życia w świecie globalnym, ucząc ich samodzielnego myślenia, wyrażania własnego zdania, otwartości oraz szacunku i zrozumienia dla odmienności. Ukończenie klasy z programem IB ułatwia, w późniejszych etapach edukacji, udział w międzynarodowych projektach i stypendiach dzięki doskonałej znajomości fachowego języka z różnych dziedzin.

6.Czy naprawdę łatwiej jest się dostać na studia będąc absolwentką/absolwentem IB niż polskiego programu?
Uczelnie na całym świecie, także te w Polsce, doceniają wysoki poziom programu, a przede wszystkim wiedzę i umiejętności jego absolwentek i absolwentów, które czynią z nich wymarzonych studentów i studentki, chętnie zatem widzą ich w swoich murach. Dyplom Matury Międzynarodowej pozwala zatem na dostanie się na wymarzony przez Ciebie kierunek studiów. Niech fakty mówią za siebie: w roczniku Matura IB 2015 aż 11 osób aplikowało na najbardziej oblegany kierunek studiów – medycynę na wydziale lekarskim. Wynik rekrutacji: 11 osób przyjętych! Ponadto leszczyńskie IBiki studiują genetykę, bioinżynierię, weterynarię, energetykę, fizykę, chemię, prawo, historię, architekturę, budownictwo, budowę maszyn, inżynierię środowiska, inżynierię naftową i gazowniczą, nawigację, inżynierię biomedyczną, informatykę, matematykę, kryminologię, filologię angielską, skandynawistykę, italianistykę, filologię duńską, lingwistykę stosowaną, aktorstwo, dziennikarstwo, ekonomię, rachunkowość i finanse, międzynarodowe stosunki gospodarcze, public relations i marketing oraz wiele innych kierunków na: Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetach Medycznych w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Łodzi i Katowicach, Politechnice Poznańskiej, Politechnice Wrocławskiej, Politechnice Warszawskiej, Szkole Głównej Handlowej, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Kobenhavns Universitet (Kopenhaga), Maastricht University, Rhine-Waal University of Applied Sciences, University of Westminster (Londyn), Middlesex University of London, St. Mary's College London, Cardiff University, University of Aberdeen, Herriot-Watt University in Edinburgh, Queen Mary University of Edinburgh, Glasgow Caledonian University, University of Birmingham, Lancaster University, University of Sheffield i Lander University w Karolinie Południowej.


Jeśli jesteś ambitna/y, otwarta/y, dociekliwa/y, komunikatywna/y, tolerancyjna/y
i wrażliwa/y społecznie, znasz dobrze język angielski, chcesz rozwijać swoje pasje i zainteresowania, uczyć się w komfortowych warunkach i brać udział w pracach badawczych i ciekawych projektach, ten program jest dla Ciebie! Przyłącz się do światowej rodziny IB!

Do zobaczenia w IB!

Jolanta Perczak
IB-DP Coordinator