W dniach od 26 lutego do 2 marca grupa uczennic i uczniów naszej szkoły pod opieką pani Marzeny Pawlickiej oraz panów Dariusza Różnickiego i Marka Gabały uczestniczyła w wyjątkowej, wyjazdowej lekcji historii prowadzonej przez pana Włodzimierza Kołodziejskiego. Pan Kołodziejski, postać znana naszym uczniom z wielu równie udanych wyjazdów, z wykształcenia jest historykiem i pasjonatem historii sztuki. Jego barwne i niezwykle ekspresyjne opowieści o zwiedzanych miejscach są w stanie przykuć uwagę i rozbudzić wyobraźnię nawet najbardziej sceptycznie nastawionych do historycznych tematów słuchaczy.
Celem naszej wyprawy była przepiękna Toskania z jej skarbami kultury, sztuki i krajobrazu. Wśród nich wymienić można znajdujący się w Montepulciano kościół Madonna di San Biagio uważany za perłę architektury renesansu, malownicze miasteczko Pienza wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO czy magiczny krajobraz czwartego co do wielkości we Włoszech jeziora Lago Trasimena wraz z otaczającymi je średniowiecznymi miasteczkami.
Jednym z punktów naszego programu była Siena – miasto mające burzliwą historię i słynące z Palio – chyba najbardziej znanego włoskiego festynu.
Kolejny dzień poświęciliśmy na zwiedzanie wiecznego miasta - Rzymu. Niesamowite wrażenie wywarło na nas nie tylko obcowanie ze śladami świetności Imperium Rzymskiego (Colosseum, Fori Imperiali, Forum Romanum, Kapitol, Panteon), ale również dzieła mistrzów renesansu i baroku z przepiękną Fontanną di Trevi na czele. Będąc w Rzymie, nie można również ominąć Watykanu z jego placem i bazyliką Św. Piotra, tak dobrze znaną szczególnie dzięki naszemu papieżowi – Janowi Pawłowi II.
Ostatni dzień pobytu w całości poświęciliśmy najsłynniejszemu miastu Toskanii – Florencji – uważanej za stolicę włoskiego renesansu, gdzie na każdym niemalże kroku napotkać można zapierające dech w piersiach dzieła sztuki i budowle takich mistrzów jak Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Rafael Santi, Giorgio Vasari, Giotto di Bondone czy Filippo Brunelleschi.
Moim zdaniem każdy z uczestników wycieczki z przyjemnością wspominać będzie spędzone w Toskanii chwile. Jedno jest dla mnie, jako nauczyciela, pewne – nie ma lepszej, bardziej atrakcyjnej, formy poznawania historii.

 

#globetrotter