21 kwietnia o godzinie 7:40 wraz z klasa Ig wyjechaliśmy do Poznania. Po dotarciu na miejsce, w pierwszej kolejności udaliśmy się do Muzeum Archeologicznego.
W sali multimedialnej obejrzeliśmy film w technologii 3D. Podczas projekcji lektorka opowiadała o historii Ostrowa Tumskiego, jedynej wyspy na Warcie w granicach Poznania. Dowiedzieliśmy się szczegółów o budowie wałów i umocnień. Niewiarygodne było to, że konstrukcje te osiągały ponad 20 m szerokości i aż 10 m wysokości. Imponująca jest również dokładność ułożenia materiału skalnego wraz z drewnem, biorąc pod uwagę możliwości budowniczych z X w.
Po obejrzeniu filmu mogliśmy zobaczyć na własne oczy profil skalny, ukazujący odtworzone w skali 1:1 pozostałości wału.
Pani przewodnik ciekawie opisywała każdą warstwę profilu, po czym podsumowała zalety i funkcje tego rodzaju umocnienia.
Drugim elementem naszej czwartkowej wycieczki było zwiedzanie muzeum Brama Poznania, które znajduje się nad rzeką Cybiną, w pobliżu Rezerwatu Archeologicznego.
Muzeum okazało się bardzo nowoczesne, jego ekspozycje przybliżyły nam historię dziedzictwa Ostrowa Tumskiego. Zwiedziliśmy wystawę główną, która została podzielona na cztery sale tematyczne. Pierwszą z nich była Sala Gród. Prezentowała początki Państwa polskiego oraz życie codzienne poddanych Mieszka I. Następnie przeszliśmy do Sali Woda, która w sposób metaforyczny ukazywała chrzest Polski w 966 roku i związane z nim przyjęcie chrześcijaństwa przez mieszkańców kraju. Okres rozkwitu kraju, a także najważniejsze wydarzenia ilustrujące rozkwit kultury przedstawiała Sala Złota. Widzieliśmy tam sylwetki władców polskich. Pomiędzy tymi dwoma ekspozycjami czekały na nas dwie gry multimedialne; jedną był quiz, a druga związana była ze strojami z tamtego okresu. Ostatnie pomieszczenie, w którym przygotowano panele prezentujące historię Poznania po XX w. nazwano Salą Witraż. Zaprezentowane tam zostały liczne wspaniałe oraz dramatyczne wydarzenia i burzliwe losy wyspy i Poznania.

Wiktoria Jaskólecka i Szymon Durka kl. Ic