Wśród wielu tytułów przyznawanych absolwentom II Liceum Ogólnokształcącego jest jeden szczególny! Łacińska nazwa tego określenia PIERWSZY WŚRÓD RÓWNYCH doskonale oddaje jego ideę.
Uczniowie naszej szkoły wyróżniają się na tle innych szkół, ale w naszej szkolnej społeczności każdy z nich jest dla nas kimś ważnym i wyjątkowym. Pod tym względem wszyscy są równi.
Tradycją stało się, że każdego roku podczas uroczystości zakończenia nauki w liceum klas III, nagradzamy jedną osobę wyróżniającą się najlepszymi wynikami w nauce.
O tym jak ważne jest to wyróżnienie może świadczyć fakt, że aby je zdobyć trzeba pracować przez wszystkie 3 lata edukacji. Wszyscy uczniowie i nauczyciele wiedzą, jak trudno zdobyć szóstkę z języka polskiego, matematyki, chemii, bądź biologii. Wyróżniona osoba to osiągnęła, ale - co najbardziej cieszy to to, iż mimo rewelacyjnych wyników w nauce wyróżnia się wspaniałymi cechami charakteru.
Jej istnienie  jest dowodem na to, że skromność, systematyczność, pracowitość zostaje doceniona. (O czym czasami zdarza nam się zapomnieć w otaczającej nas hałaśliwej rzeczywistości.)
Osoba, którą mam na myśli nie jest typem celebryty, ale gdy rozmawiałam o niej ze znającymi ją nauczycielami, słyszałam same pozytywne opinie. Wszyscy byli pod wrażeniem jej wysokiej kultury osobistej, delikatności i empatii wobec innych. Okazuje się, że kocha nie tylko „braci mniejszych”, którym zresztą poświęca dużo czasu i energii - pracując jako wolontariusz schroniska dla zwierząt. Kocha i ceni innych ludzi i w każdym potrafi dostrzec jego potencjał.
To osoba bardzo lojalna i koleżeńska. Zawsze chętnie pomagała innym kosztem swojego czasu i wypoczynku. Była jedną z pierwszych angażujących się we wszystkie akcje szkolnej grupy wolontariatu. Od zbierania ołówków i innych przyborów szkolnych, odzieży, po opiekę nad dziećmi.
Osiągając sukces, na swojej drodze pokonywała przeszkody. Dzięki swojej determinacji i pracowitości zamieniała je w mądre doświadczenia.
Choć jest umysłem ścisłym można się od niej uczyć dostrzegania piękna świata i piękna w drugim człowieku.
Czy moje słowa odzwierciedlają rzeczywistość? O tym przekonają się Państwo już za chwilę, bo nie będzie osoby bardziej zaskoczonej i mam nadzieję, że szczęśliwej.
Tytuł Primus Inter Pares II Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie w roku 2016 otrzymuje Barbara Poprawa z klasy IIId ( ze średnią 5,88 i naturalnie wzorowym zachowaniem).