Od 27 do 30 maja w szczecińskiej Floating Arenie rozgrywała się najważniejsza tegoroczna impreza pływacka w naszym kraju. W tym roku Mistrzostwa Polski miały wyjątkowe znaczenie ze względu na możliwość zdobycia biletów na Igrzyska Olimpijskie w Rio oraz na Mistrzostwa Europy Juniorów, które odbędą się w pierwszej połowie lipca w węgierskiej miejscowości Hodmezovasarhely. Ten fakt miał wpływ na rekordową obsadę zawodników w Szczecinie. Do startu zostało bowiem zgłoszonych aż 678 pływaków z całego kraju.

Juliusz Gosieniecki, uczeń klasy 2B, startował w 5 konkurencjach: 50, 100 i 200 stylem dowolnym oraz 50 i 100 stylem motylkowym. Julek największe szanse na zdobycie kwalifikacji Mistrzostw Europy Juniorów miał na dystansie 100 m stylem dowolnym i ją wykorzystał. Co prawda nie uzyskał kwalifikacji indywidualnej (do szczęścia zabrakło 0,1 sekundy), ale wraz z Bartoszem Piszczorowiczem, Jakubem Kraską i Karolem Ostrowskim wypływali limit do sztafety 4 x100 stylem dowolnym, uzyskując łączny czas 3.23,63 (limit wynosił 3.26,20).

Występ Juliusza na Mistrzostwach Polski można uznać za bardzo udany, bo oprócz kwalifikacji na MEJ, poprawił swoje życiowe czasy na wszystkich dystansach stylu dowolnego oraz setce motylem.

Teraz czeka go ciężka praca na zgrupowaniach szkoleniowych w Dębicy i w węgierskim Hodmezovasarhely. Obozy treningowe rozpoczną się już 6 czerwca, a zakończą 3 lipca. Potem pozostanie nam już tylko trzymać za niego kciuki, bo Mistrzostwa Europy Juniorów odbędą się w dniach 3-11 lipca. To jednak nie koniec pracy w tym sezonie. Czekają go jeszcze przygotowania i starty w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, popularnie zwanej Mistrzostwami Polski 17 i 18-latków. Zawody te rozgrywane będą od 19 do 21 lipca w Opolu.

Juliuszowi gratulujemy awansu i życzymy udanych startów!