W piątek 3 marca 2017, w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Lesznie z Oddziałami Dwujęzycznymi i Międzynarodowymi odbył się finał VII Regionalnego Konkursu Języka Angielskiego JUNIOR ENGLISH COMBAT. Patronat nad konkursem objęli: Prezydent Miasta Leszna, Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz wydawnictwo Oxford University Press.

W finale konkursu spotkali się reprezentanci gimnazjów nr 1, 2, 4, 5, 8 i 9 w Lesznie, nr 1 i 2 w Gostyniu oraz z gimnazjów w Górze, Rawiczu, Rydzynie, Drobninie, Bojanowie i Starym Bojanowie. Reprezentanci zostali wyłonieni na podstawie testu przeprowadzonego przez komisje szkolne w macierzystych szkołach w styczniu i lutym. Dwoje najlepszych uczniów z danej szkoły kwalifikowało się do finału, który odbył się w „Koperniku”.

W dniu finału gimnazjaliści uczestniczyli w spotkaniu z p. Jolantą Perczak, koordynatorką programu Matury Międzynarodowej (International Baccalaureate Diploma Programme) w II LO, a nauczyciele spotkali się z panią Hanną Stawińską, przedstawicielką wydawnictwa Oxford. Najwięcej emocji wzbudziły oczywiście zmagania językowe: najpierw test, który wyłonił siedmioro najlepszych uczniów, a następnie finał ustny, w komisji którego zasiadali pani Jolanta Perczak oraz pan Dariusz Żyto, wykładowca Instytutu Lingwistyki Stosowanej PWSZ w Lesznie.

Laureatami VII edycji konkursu zostali:

1. Aleksandra Gąsior z Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zjednoczonej Europy w Lesznie
2. Krzysztof Wiśniewski z Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Lesznie
3. Michał Gościniak z Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Lesznie
4. Aleksandra Kaczmarek z Gimnazjum nr 1 im. Mistrzów Sportu w Gostyniu
5. Dominika Zalewska z Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zjednoczonej Europy w Lesznie
6. Maja Kulasik z Gimnazjum nr 5 im. Arkadego Fiedlera w Lesznie
7. Agnieszka Ciąder z Gimnazjum nr 5 im. Arkadego Fiedlera w Lesznie

Dyplomy i nagrody, sponsorowane przez Radę Rodziców przy II LO oraz wydawnictwo Oxford, wręczył wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Lesznie pan Tomasz Kopydłowski. Laureaci otrzymali również z rąk pani Jolanty Perczak zaświadczenia, które zwalniają ze sprawdzianu umiejętności językowych przeprowadzanego jako jeden z elementów rekrutacji do klasy wstępnej pre-IB.

Siódma edycja konkursu JUNIOR ENGLISH COMBAT potwierdziła wysoki poziom umiejętności językowych oraz wiedzy o krajach angielskiego obszaru językowego gimnazjalistów z Leszna i regionu, a także chęć i zaangażowanie nauczycieli do przygotowywania uczniów do udziału w konkursie. Finaliści i laureaci dali się poznać jako młodzi ludzie o szerokich zainteresowaniach, ciekawi świata, uzdolnieni językowo, a przede wszystkim chętni do podejmowania intelektualnych wyzwań. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.


zdjęcia: Mikołaj Bensdorff