W piętnastej edycji Dnia Przedsiębiorczości wzięło udział 37 uczniów z naszej szkoły. Podczas tych jednodniowych praktyk poznali oni wymagania i czynności wykonywane na różnych stanowiskach pracy takich jak: instruktor jazdy, pomocnik ds. ekspozycji dzieł sztuki, kierownik biura monitoringu i rozliczeń, dyrektor szkoły, grafik komputerowy, asystent lekarza weterynarii i wiele innych.
Z opinii uczniów wynika, że uczestnictwo w Dniu Przedsiębiorczości pomogło im zweryfikować swoje wyobrażenia o wymarzonym zawodzie. Wszyscy uczniowie pozyskali informacje o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu oraz mieli okazję zapoznać się z organizacją i zarządzaniem firmą.
Za to drugie szczególnie dziękujemy opiekunom-konsultantom oraz właścicielom firm, którzy przyjęli naszych uczniów na jednodniową praktykę !

Kilka refleksji uczestników DP2018:

„Po tym czasie spędzonym w hurtowni Tyliński mogę powiedzieć, że znudziłabym się jak mops wypełniając papiery i ogarniając zamówienia.” JK

„Na dzień przedsiębiorczości byłam w studiu muzycznym BaRock Entertainment. Dowiedziałam się jak montuje się nagrania, jak działają wszystkie programy muzyczne, byłam obecna w trakcie nagrań i montowania utworu. Testowałam gitary, a przez moje ręce przewinęło się ponad kilkaset tysięcy złoty. Usłyszałam również o nowych przedsięwzięciach studia, Michał Bąk został zaproszony do napisania partii utworu, który będzie brał udział w Hollywoodzkim konkursie. Zostałam zaproszona na kolejne razy, w sobotę również się wybieram (…)- WK

„Wybrałam się dzisiaj do pani weterynarz, żeby zobaczyć jak wygląda jej praca. Niestety w godzinach, w których ja byłam nie było zbyt wielu pacjentów. Jednak uczestniczyłam przy podłączaniu kroplówki do kota i przy robieniu biochemii jego krwi. Z badań wynikło, ze stan jego nerek jest bardzo zły, ponieważ w krwi jest podwyższone stężenie kreatyniny i mocznika. Przygotowałam również próbki mięsa świni, by później uczestniczyć w sprawdzaniu metodą trichinoskopową, czy jest w nim obecny włosień. Zobaczyłam również, jak czasochłonna jest papierologia dotycząca zwierząt gospodarczych.
Bardzo mi się ten dzień podobał i nadal uważam, ze weterynarz to jest zawód dla mnie.” MG

„Okazało się, że praca Dyrektora VAN CARE Polska polega na telefonowaniu do klientów i pośredników w różnych krajach państwach Europy i nie tylko. Musi też sporządzać listy materiałów potrzebnych do produkcji wyrobów swojej firmy. Kontroluje również co robią inni pracownicy, aby ją wykonywali. Musi też często jeździć w różne miejsca świata aby załatwiać sprawy założyciela firmy (który pochodzi z Holandii i tam jest główna siedziba firmy). Ogólne zdziwiłem się jak praca Dyrektora jest ciekawa. Po zobaczeniu sukcesów tej firmy nabrałem ochoty do założenia swojej, ale to dopiero kiedyś „ - MM.

„Z okazji Dnia Przedsiębiorczości byłyśmy w salonie Volkswagena w Lesznie zobaczyć, jak to jest pracować jako sprzedawca i jak funkcjonuje firma.
Pomimo że obydwie stwierdziłyśmy, że papierkowa praca za biurkiem raczej nie jest dla nas, mechanizm działania firmy okazał się być naprawdę fascynujący. Miałyśmy okazję przyjrzeć się dokładnie jak wygląda praca każdej osoby pracującej w firmie i zostałyśmy wtajemniczone w metody pozyskiwania klienta.” HH i KG.

„W ramach Dnia Przedsiębiorczości 2018 odbyłam praktyki w Urzędzie Miejskim Śmigla na stanowisku inspektora na Wydziale Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Dzięki mojemu opiekunowi- p. Rafałowi Szumacher dowiedziałam się o zadaniach znajdujących się w zakresie jego obowiązków, m.in. prowadzenie ewidencji mienia gminnego w zakresie gruntów i budynków. Praca głównie ma miejsce przy biurku, ale czasami również w terenie. Uzyskałam także informacje nt. kwalifikacji jakie są wymagane, aby zostać zatrudnionym na tym stanowisku. Po części teoretycznej, brałam udział w przygotowaniu tabeli dt. nacjonalizacji oraz postępowań zwrotnych.
Środowisko tej pracy oraz jej zakres są dla mnie bardzo interesujące, co spotkało się z moimi oczekiwaniami. Myślę, że w przyszłości chciałabym podjąć pracę na tym bądź podobnym stanowisku.” ZS

„Razem z koleżanką Olą udałyśmy się w ramach Dnia Przedsiębiorczości do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, w której obecnie pracuje moja mama. Odwiedziłyśmy dwa oddziały laboratoryjne: Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii oraz Laboratorium Badań Wody i Gleby. Zobaczyłyśmy jak wyglądają laboratoria i praca w nich, oraz miałyśmy okazję wykonać kilka prostych czynności/badań, które na co dzień wykonują tamtejsi pracownicy. Praca wydaję się ciekawa i nietrudna. Obowiązki bardzo ułatwia nowoczesny sprzęt, w który wyposażony jest SANEPID. Niestety po rozmowach przeprowadzonych z pracownikami okazało się, że praca jest bardzo słabo płatna. Inaczej jednak wygląda sytuacja w prywatnych zakładach lub w szpitalu. Miejsce pracy dla osób w tym zawodzie jest trudne do znalezienia. Zapotrzebowanie na pracowników następuje w momencie „wymiany pokoleniowej”.” - KG

Serdecznie podziękowania składamy:
BAROCK Entertainment Gostyń
Ciesiółka Auto Group sp.j. Leszno
Foto Iris Gostyń
Galeria HAS Leszno
Jarom s.c. Wschowa
Nadleśnictwo Włoszakowice
PHB Tyliński Leszno
Powiatowa Stacja sanitarno-Epidemiologiczna w Lesznie
Projekty Budowlane Agata Rolla Wschowa
Przychodnia Weterynaryjna Koala Leszno
Przychodnia Weterynaryjna T. Przydrożna Wschowa
Restauracja Cukropol Gostyń
Samorządowy Fundusz Poręczeń Kredytowych sp. z o.o. Gostyń
SP ZOZ Kościan
Stadnina Koni Dębno
Starostwo Powiatowe w Gostyniu
Szkołą Podstawowa w Długiem Starym
Toscania Włoszakowice
Urząd Miasta Leszna
Urząd Miejski Śmigla
Van-Care Polska sp z o.o. Gostyń
Volvomik Wschowa
Werner Kenkel z o.o. Włoszakowice