W dniach 26-27 kwietnia 2018 roku klasa 1A wraz ze swoim wychowawcą - panem Markiem Kaczmarkiem oraz polonistką - panią Moniką Anuszkiewicz wybrali się do najstraszniejszego oraz najbardziej wstrząsającego miejsca w Polsce - udali się do byłych obozów Auschwitz i Auschwitz-Birkenau.

Wycieczka wyruszyła z Leszna około godziny 8:00. Po długiej drodze pomiędzy połaciami rzepaku i fabryką chmur (elektrownia za Katowicami) klasa dojechała do Oświęcimia planowo, czyli ok. godz. 13:00. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie obozu Auschwitz I, znajdującego się blisko centrum Oświęcimia. Zwiedzanie zajęło klasie ok. 4 godzin, w trakcie których uczniowie poznali dokładnie specyfikę obozu, przeszli razem przez bramę obozu z napisem "Arbeit macht frei", spoglądali na góry butów, walizek oraz włosów więźniów byłego nazistowskiego obozu oraz zwiedzali baraki obozu np. Barak 11 ze Ścianą Straceń oraz Barak 27 poświęcony Szoah, stworzony przez instytut Yad Vashem w Jerozolimie.
Elementem najbardziej poruszającym było wejście do krematorium. Dla uczniów był to ciężki moment wycieczki, który większość zrozumiała dopiero po powrocie do domu i po którym długo nie można było dojść do siebie. Po wyjściu z obozu klasa udała się do hotelu, gdzie szybko rozdane zostały pokoje, po to, aby jak najszybciej udać się do centrum Oświęcimia na kolację.

Następnego dnia uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od dwóch warsztatów w Auschwitz, a były to warsztaty w bloku poświęconym zagładzie europejskich Romów, gdzie klasa poznała losy Romów w czasie II wojny światowej oraz warsztaty w bloku 27 - Szoah, gdzie grupa starała się odpowiedzieć na trudne pytania, jak na przykład: dlaczego alianci nie zbombardowali obozów zagłady?

Po warsztatach wycieczka opuściła Oświęcim i udała się do Brzezinki, gdzie mieszczą się pozostałości po obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Tutaj również uczniowie spędzili 4 godziny, choć na początku wydawało się to niemożliwe. Pomyłka - Brzezinka jest OGROMNA! Klasa zobaczyła bramę oraz stanęła na grobli obozu, gdzie segregowano przybyłych więźniów. Dodatkowo grupa podążała tą samą drogą co więźniowie aż do zniszczonych już krematoriów oraz poznała wiele interesujących historii na temat więźniów.

Dwa byłe obozy koncentracyjne w ciągu dwóch dni to ogromna dawka emocji i niezapomniana lekcja. Wchodzącym do pierwszego baraku uczniom ukazał się cytat George'a Santayna, który głosił:" Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie". To prawda, choć akurat klasa 1A doskonale znała historię. Kończąc chcę dodać, że pisanie tekstu o tej wycieczce było trudne, bo za dużo emocji towarzyszy człowiekowi, który widział to na własne oczy, choć widział tylko pozostałości.

Tekst: Tamara Kotlińska

 

#wycieczkih