Obchody Światowego Dnia Sybiraka rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w kościele św. Kazimierza, o godz. 15.00, po mszy odbyła się uroczystość przy Obelisku Matek Katyńskich w Lesznie. W uroczystości tej uczestniczyły poczty sztandarowe II Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie i Gimnazjum Dwujęzycznego nr 4 w Lesznie.

Podczas uroczystości przy Obelisku Matek Katyńskich w Lesznie 17 września 2018 r. pani Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Lesznie Krystyna Łasowska odebrała z rąk prezesa Zarządu Związku Sybiraków Oddziału w Lesznie, pani Janiny Tonickiej Medal Okolicznościowy z okazji 90. rocznicy powstania Związku Sybiraków.
Gratulujemy.

Dalsza część uroczystości odbyła się w auli naszej szkoły, gościli w niej Leszczyńscy Sybiracy oraz zaproszeni goście. Wśród gości byli m.in. pan poseł Jan Dziedziczak, Wiceprezydent Miasta Leszna pan dr Piotr Jóźwiak, Radni Miasta Leszna oraz inni. Wszystkich przywitała serdecznie pani Dyrektor Krystyna Łasowska, a pan Krzysztof Handke krótko omówił zakres działań naszej szkoły związanych z losem polskich Sybiraków.
Spotkanie umiliła młodzież zespołu muzycznego The Kopernix. Był to czas na rozmowy, wspomnienia i wzruszenia. goście odwiedzili również Salę Sybiraków, w której zebrane zostały pamiątki tych, którzy przeżyli okrutny czas II wojny światowej na Syberii.