Trudno wyobrazić sobie współczesne Leszno bez pracy członków Związku Sybiraków. Są już obecni wśród nas od 1990 r. i na stałe wpisali się w rzeczywistość miasta. To ich starania sprawiły, że dzieje rodzin wysiedlonych są żywe, a mieszkańcy Leszna codziennie uczą się historii, uczestnicząc w licznych spotkaniach organizowanych przez Związek. W ramach ścisłej i wieloletniej współpracy pomiędzy leszczyńskim oddziałem Związku Sybiraków a II Liceum Ogólnokształcącym to właśnie w auli Kopernika odbyły się uroczyste obchody 30lecia Oddziału Związku Sybiraków w Lesznie, które miały miejsce 10 grudnia 20019 r. Swoją obecnością jubileusz uświetniło wielu znamienitych gości, na czele z Prezesem Zarządu Głównego Związku Sybiraków, p. Kordianem Borejko, p. Janiną Tonicką – Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Lesznie, posłem na sejm IX kadencji p. Janem Dziedziczakiem oraz kierownikiem Delegatury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego p. Zenonem Jóźwiakiem.

Na początek wprowadzone zostały poczty sztandarowe Związku Sybiraków w Lesznie i II Liceum Ogólnokształcącego, oraz odśpiewany został hymn państwowy oraz Hymn Sybiraków. Gości przywitała dyrektor II LO, pani Krystyna Łasowska, a następnie przekazała głos przedstawicielom władz lokalnych i osobom zaangażowanym w działalność Związku Sybiraków. Po przemówieniach szkolny zespół The Kopernix, pod kierunkiem pana Dariusza Różnickiego i księdza Konrada Rapiora, wykonał przejmujący utwór „ Syberyjskie anioły”.

Po nim nadszedł czas na wyróżnienia. Decyzją Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Medal Pro Bono Poloniae otrzymała p. Janina Tonicka – Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Lesznie. Medal Pro Memorium otrzymali:

-p. Franciszka Kania – członek Oddziału Związku Sybiraków w Lesznie,

- p. Janina Błażejewska – członek Oddziału Związku Sybiraków w Lesznie,

- p. Maria Błażko – członek Oddziału Związku Sybiraków w Lesznie,

- p. Danuta Maćkowiak – członek Oddziału Związku Sybiraków w Lesznie,

- p. Krzysztof Handke – nauczyciel II LO w Lesznie.

Decyzją Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków odznaczeni zostali:

- p. Andrzej Kuźmiński – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie,

- p. Danuta Kubera – członek Oddziału Związku Sybiraków w Lesznie.

Po piosence pt. „Kwiaty Polskie” w wykonaniu zespołu The Kopernix o wystąpienie poproszony został p. Krzysztof Handke – nauczyciel Kopernika, który wygłosił krótką prelekcję na temat historii Oddziału Związku Sybiraków w Lesznie, a po nim głos zabrała p. Janina Tonicka, Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Lesznie. Wyraziła ona między innymi swoje podziękowanie dla dyrekcji II LO w Lesznie za owocną współpracę w kultywowaniu pamięci o Sybirakach oraz wręczyła kwiaty na ręce pani dyrektor Krystyny Łasowskiej oraz pani wicedyrektor Jolanty Tonkiewicz.

Uroczystość zakończył koncert kolęd przygotowanych przez zespół „The Kopernix”, a następnie goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy w Izbie Pamięci Sybiraków oraz na poczęstunek.

Zdjęcia: Julia Gorwa i Zofia Osiejewska z kl.2bGaleria zdjęć: