16 stycznia 2020 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu "Świat, ludzie, wydarzenia", zorganizowane przez Pracownię ds. Wspierania Dwujęzyczności oraz Projektów, działającą przy Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie. Tym razem miejscem spotkania była aula II LO, gdzie uczniowie z Kopernika oraz innych leszczyńskich szkół i przedszkoli spotkali się z sędzią Anną Marią Wesołowską, czyli znaną osobowością telewizyjną, która występowała w programach „Sędzia Anna Maria Wesołowska” oraz „Wesołowska i mediatorzy”, emitowanych na antenie telewizji TVN.

Pani Wesołowska jest prawniczką i sędzią w stanie spoczynku, która przepracowała wiele lat w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Była współautorką ustawy o świadku koronnym, uważaną za ekspertkę od przestępczości zorganizowanej.

Napisała do Dziennika Łódzkiego cykl felietonów skierowanych do młodzieży na temat prawa, których część była przedmiotem zajęć szkolnych w Łodzi na temat korupcji. Zainicjowała program uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15–18 lat jako formę edukacji prawnej. Jest członkinią Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, pełniła również funkcję społecznego doradcy Rzecznika Praw Dziecka. Jest autorką takich publikacji, jak „Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny” oraz „Bezpieczna młodzież: program prewencyjno-wychowawczy dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego”.

Od lat prowadzi działalność edukacyjno-wychowawczą, spotykając się z młodzieżą i przybliżając jej problematykę przestępstw najczęściej popełnianych przez młodocianych. W trakcie spotkania w auli II Liceum Ogólnokształcącego pani Wesołowska przedstawiła sytuacje, w których nastolatki popełniają przestępstwa lub czyny niedozwolone, często nie zdając sobie z tego sprawy. Sędzia wskazywała na ich przyczyny i konsekwencje, aby sprowokować do dyskusji i refleksji. Przybliżyła również młodzieży realia pracy w polskim sądzie. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali prowadzącej, zadawali dużo pytań, a na końcu skorzystali z okazji zrobienia sobie zdjęć i zdobycia autografów od tak popularnej gwiazdy telewizyjnej.

Tego samego dnia odbyły się także warsztaty dla nauczycieli, pedagogów oraz innych pracowników instytucji oświatowych i opiekuńczych, poświęcone zagadnieniom bezpieczeństwa młodzieży. Sędzia Anna Maria Wesołowska podzieliła się swoim wieloletnim doświadczeniem w edukacji prawnej i wskazała na działania wychowawcze, które mogą ustrzec młodych ludzi przed wchodzeniem w konflikt z prawem.

 Galeria zdjęć: