Co łączyło Galę, wąsy i logo Chupa Chups? - SALVADOR DALI

W środę, 16.11.2022 – my, czyli klasa 1a z wychowawczynią panią Honoratą Depą i panią Anetą Gil postanowiliśmy wybrać się do Wrocławia, by w Muzeum Miejskim w Ratuszu obejrzeć fascynującą wystawę twórczości Salvadora Dali. Był to człowiek, który- według przejawianych zdolności – urodził się przynajmniej o 100 lat za wcześnie. Miał niesamowite umiejętności artystyczne, przez co uważał się za geniusza (lepszego nawet od Picassa). Jednak miał też kompleksy, wpojone (chcąc nie chcąc) przez rodziców. Jego prace nie miały określonego stylu, artysta bawił się wieloma przyrządami, które wpadły mu w ręce, utrwalając w ten sposób wizje swojego umysłu.

Jako humaniści z przyjemnością wysłuchaliśmy opowieści o artyście od przemiłej Pani Kustosz – przy okazji obserwując prace i komentując geniusz artysty. Jak powszechnie wiadomo wielu artystów do tworzenia swoich prac używało i używa „wspomagaczy”. Na ich tle Dali bardzo się wyróżnia, ponieważ nie pochwalał tego typu praktyk. Takie i inne ciekawostki dotyczące życia, miłości do Gali, fascynacji Hitlerem czy zaprojektowania logo słynnych lizaków, pozwoliły nam lepiej zrozumieć jego artystyczne wizje.

Po wizycie w muzeum odpoczywaliśmy w przyjemnej atmosferze już świątecznego acz mokrego Wrocławia. Pełni wrażeń – przez znaczne opóźnienie pociągu – wróciliśmy do domu nieco później, jednak nie popsuło to naszych humorów i już myślimy o kolejnym wyjeździe.

Wystawę serdecznie polecamy!Galeria zdjęć: