26 stycznia br. w Poznaniu odbył się Etap Okręgowy 42. Olimpiady Biologicznej.



Niezmiernie miło nam poinformować, że Piotr Prymas z kl. IIc zakwalifikował się do Etapu Centralnego OB, a Kasia Maciejczyk i Piotr Jarecki z kl. IIIc zostali laureatami Etapu Okręgowego.




Test, w którym uzyskać było można 100 punktów, pisało 2529 uczniów z całej Polski, a do zawodów centralnych (III stopnia) przeszło 100 najlepszych.

Naszą szkołę na zawodach II stopnia reprezentowali:

• Ola Banasik (kl. IIc), Diana Busz (IIIc), Piotr Jarecki (kl. IIIc), Katarzyna Maciejczyk (kl. IIIc), Piotr Prymas (kl. IIc), Kinga Sołtysiak (IIIc), Klaudia Zamelska (kl. IIc) – opieka merytoryczna p. Katarzyna Borowiak;
• Bartosz Jachimczyk (IIIh) – opieka merytoryczna p. Dominika Borowiak;
• Olga Mejer (IIb), Dawid Zagacki (kl. IIb) – opieka merytoryczna p. Żanna Tyrała-Wierucka.

Sukces Piotrka Prymasa jest ogromny, gdyż zajął on 5 miejsce w Okręgu Poznańskim i jest jedynym uczniem klasy II, który został laureatem etapu okręgowego. Jako jedyny też reprezentować będzie Leszno i Ziemię Leszczyńską w dalszych zmaganiach. Etap centralny OB odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia 2013 r. w Warszawie.

Piotr przystępując do olimpiady przeprowadzić musiał badania przyrodnicze, które następnie przedstawił w pracy badawczej. Temat jego pracy to „Badania nad zbiorem pyłku kwiatowego przez pszczołę miodną (Apis mellifera) w okresie pożytku lipowego.” Praca ta spotkała się z uznaniem recenzenta etapu okręgowego, który ocenił ją na maksymalną do uzyskania liczbę punktów.

Kasia Maciejczyk i Piotr Jarecki mogą mówić o ogromnym pechu – Piotrowi do kwalifikacji do zawodów centralnych zabrakło tylko dwóch punktów, a Kasi czterech. Niemniej jednak znaleźli się oni w najlepszej piętnastce uczestników etapu okręgowego i uzyskali tytuł laureata. Kasia do olimpiady przystąpiła z pracą pt. „Wpływ bytowania dżdżownic kalifornijskich (Red Hybrid of California/ Esenia fetidae)na właściwości gleby”, a Piotr z pracą „Wpływ Efektywnych Mikroorganizmów na wzrost, rozwój i odporność pomidora zwyczajnego (Lycopersicon esculentum).”

Olimpiada Biologiczna to ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych biologią. Aby wziąć udział w zawodach należy samodzielnie wykonać pracę badawczą a także wykazać się wiedzą obejmującą cały zakres nauczania biologii w liceum. Zwycięzcy zawodów finałowych zdobywają 100% pkt. na egzaminie maturalnym z biologii w zakresie rozszerzonym.

Już teraz rusza kolejna edycja Olimpiady Biologicznej. Wszystkie osoby, które chciałyby wziąć w niej udział, proszę o kontakt do końca lutego ze swoją nauczycielką biologii, tj. p. Katarzyną Borowiak, p. Dominiką Borowiak lub p. Żanną Tyrałą-Wierucką.
Podstawowe informacje o olimpiadzie można też znaleźć na stronie internetowej
http://www.olimpbiol.uw.edu.pl/

Wszystkim uczestnikom etapu okręgowego serdecznie gratulujemy i życzymy ogromnych sukcesów w dalszej pracy naukowej!

Pliki do pobrania:
laureaci_ob.pdf