Odwiedziliśmy Wydział Technologii Drewna
W ramach współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu uczniowie klasy 1g i 1c odwiedzili Wydział Technologii Drewna czyli mówiąc całkiem serio wydział "w dechę". Czekały tam na nich ciekawe wykłady, warsztaty i prezentacje a pracujący tam ludzie z pasją przekonywali naszych podopiecznych do tego, że są to studia z przyszłością i nie mają nic wspólnego z fizyczną pracą w drewnie, choć tak są kojarzone. Naszym cierpliwym opiekunem na Wydziale Technologii Drewna był specjalizujący się w dziedzinie klejów dr inż. T.Krystofiak. Dowiedzieliśmy się dzięki Jego ciekawej prezentacji, że nie tylko rodzaj kleju, ale i sposób jego nałożenia może mieć daleko idące konsekwencje, a kolor drewna może ulec zmianie nie tylko pod wpływem farby czy lakieru. Trwale uszkadzają drewno również niektóre produkty spożywcze tj.sok z czarnych porzeczek czy alkohol etylowy.
Mogliśmy posłuchać dr hab.G Coftę i przekonać się na specjalnych warsztatach jak grzyby potrafią niszczyć drewno czy inne materiały (a przy okazji nasze zdrowie) i jak można się przed nimi zabezpieczać. Oglądaliśmy również inne stworki, które potrafią zjadać nam stoły i szafy i bynajmniej nie były to korniki.
Razem z dr inż. W.Grześkowiakiem zostaliśmy zabrani w świat niebezpieczeństw pożarowych, sprawdzaliśmy jak palą się materiały zabezpieczone substancjami niepalnymi, jak palą się opary substancji oraz jak promieniowanie cieplne może wpływać na materiały drewnopochodne. Było gorąco dosłownie i w przenośni, można by rzec "siwy dym" się unosił, także mogliśmy nawet usłyszeć jak uruchamia się alarm przeciwpożarowy.Wszystko jednak odbywało się w warunkach kontrolowanych więc pożarem nazwać tego nie można. Niektórzy przymierzali nawet kask strażacki i zdecydowanie nie jest to najlżejsze nakrycie głowy.
Ciekawych rzeczy dowiedzieliśmy się również o klejach. Na co dzień pewnie nikt się nad tym nie zastanawia ale kleje są przecież wszędzie. Klej klei? Tak, ale jak? Ten temat przybliżyła nam absolwentka tego Wydziału P. mgr inż M. Muszyńska, która mimo że chciała początkowo studiować medycynę szybko zmieniła zdanie gdy swoje przyrodnicze zamiłowania przyszło jej realizować na Wydziale Technologii Drewna. Odnalazła tam swoją pasję, poznała ciekawych ludzi i zapewniła się pracę po skończeniu studiów.
Działo się działo, i zaprosili nas znowu:) Pojedziemy? Pewnie, że pojedziemy bo to wspaniała okazja aby dowiedzieć się więcej o wspaniałym świecie, który nas otacza i wciąż się zmienia...Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji.
Nad bezpieczeństwem uczniów podczas wizyty na Uniwersytecie Przyrodniczym czuwały mgr Alina Małuszek oraz mgr inż. Karolina Dolatowska-Żebrowska.