Eliminacje okręgowe miały miejsce na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rozpoczęły się powitaniem wszystkich uczestników i ich opiekunów przez Dziekana Wydziału, prof. dr hab. Tadeusza Wallasa, omówieniem przebiegu rozgrywek przez Komitet Okręgowy olimpiady, po czym nastąpił test bazujący na programie Olimpiady, złożonym z bloku stałego i zmiennego. Ten pierwszy obejmuje rokrocznie tematy: „Przemiany społeczno-gospodarcze we współczesnym świecie i Polsce” oraz „Struktury i mechanizmy życia politycznego w Polsce i świecie”, zaś wyznaczony na ten rok blok zmienny temat „Rola ONZ w kształtowaniu ładu międzynarodowego”. Po teście uczestnicy Olimpiady mieli możliwość wysłuchania wykładu dr Rafała Wiśniewskiego zatytułowanego „Punkt zapalny Korea - czy w tym szaleństwie jest metoda?”, po czym rozpoczęło się ogłaszanie wyników testu, które dały kwalifikacje do rozgrywek ustnych 10 spośród 53 uczniów, te zaś wyłoniły 7 reprezentantów Wielkopolski na etap centralny Olimpiady, a wśród nich Marcina Różyckiego.

Warto zaznaczyć, iż Marcin przygotowywał się do udziału w Olimpiadzie niemal od początku roku szkolnego, m.in. na dodatkowych zajęciach indywidualnych z nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie, Piotrem Handke. Dnia 28 listopada 2014 roku, wraz z uczennicami klasy 3A, Katarzyną Stanek i Aleksandrą Sołtysiak, wziął udział w etapie szkolnym Olimpiady, który dał mu kwalifikacje do rozgrywek okręgowych.

Sukces Marcina jest tym większy, iż w tym samym czasie uczeń przygotowywał się i brał udział w eliminacjach Olimpiady Historycznej, w której także uzyskał kwalifikację do rozgrywek centralnych.

 

#konkursyw