Jak wygląda egzamin TestDaF?

Wszystkie tematy oraz zadania testu związane są z ogólnym szkolnictwem wyższym, ponieważ egzamin ten zdają kandydaci na różne kierunki studiów.
Pisemny egzamin TestDaF trwa 3 godz. i 10 minut (bez przerwy) i składa się z czterech części:
Rozumienie przeczytanego tekstu
Celem tej części jest sprawdzenie w jakim stopniu uczestnik egzaminu jest w stanie zrozumieć przeczytany tekst, który związany jest z szkolnictwem wyższym. Osoba egzaminowana musi wykazać się zarówno umiejętnością całkowitego oraz szczegółowego rozumienia tekstu, jak i zawartych bądź nie bezpośrednio wyrażonych w nim informacji.
W tej części egzaminu znajdują się 3 teksty. Są one zróżnicowane pod względem treści i stopnia trudności (krótkie teksty związane z tematyką studiów, teksty dziennikarskie i teksty z czasopism lub książek naukowych).
Czas trwania 60 minut
Rozumienie ze słuchu
W tej części powinieneś się wykazać umiejętnością rozumienia tekstów ze słuchu, których tematy i słownictwo związane są z szkolnictwem wyższym. W tej części egzaminu mamy 3 teksty słuchowe: dialog z życia uniwersyteckiego, wywiad w radiu między 3 lub 4 osobami i referat lub wywiad z naukowcem. Teksty te są zróżnicowane pod względem treści i poziomu trudności. Zadania są tak skonstruowane, iż wymagają zarówno rozumienia ogólnego kontekstu, jak i zrozumienia szczegółów oraz informacji nie zawartych bezpośrednio w tekście.
Czas trwania: 60 minut
Umiejętność formułowania wypowiedzi pisemnej
W tej części powinieneś się wykazać umiejętnością spójnego napisania tekstu o zrozumiałej strukturze językowej (na wyznaczony temat). W pierwszej części tekstu należy opisać dane statystyczne w przedstawionym grafiku lub tabeli. W drugiej części tekstu należy się ustosunkować do zawartej w nim tezy oraz uzasadnić swój punkt widzenia.
Czas trwania: 40 minut
Umiejętność formułowania wypowiedzi ustnej
W tej części powinieneś się wykazać językową kompetencją reagując odpowiednio w różnych sytuacjach, z jakimi możesz się zetknąć na uczelni. Część ustna egzaminu składa się z 7 zadań o zróżnicowanym poziomie trudności. Celem tej części egzaminacyjnej jest sprawdzenie, w jakim stopniu uczestnik egzaminu jest w stanie poradzić sobie na co dzień w życiu akademickim i jak reaguje w różnych sytuacjach, n. p.: czynny udział w rozmowie z innymi studiującymi, opis grafiku danego seminarium lub uzasadnienie swego punktu widzenia na dowolny temat lub postawienie własnej hipotezy.
Część ustna egzamin odbywa się w specjalnym laboratorium językowym, w którym słuchasz poleceń z CD lub kasety, czytając je równocześnie w zeszycie zadaniowym. Twe odpowiedzi nagrywane są również na CD lub kasetę.
Czas trwania: 30 minut