Wyjazd do TVP Poznań i wykład
Dnia 28.01 klasy 1A oraz 2A (obie humanistyczne) udały się do poznańskiej siedziby TVP, jak też do Collegium Historicum na spotkanie z profesorem UAM Michałem Zwierzykowskim, który poprowadził wykład na temat parlamentaryzmu w nowożytnej Polsce.
Podczas zwiedzania siedziby TVP, uczniowie zobaczyli o telewizję od tak zwanej kuchni. Naszym przewodnikiem po redakcji była dziennikarka regionalnego oddziału TVP. Dane było nam zobaczyć profesjonalne studio telewizyjne. Jednym z ciekawszych widoków byli ciężko pracujący dziennikarze, którzy rzetelnie przygotowywali materiały do programu „Teleskop”. Następnym punktem wycieczki było studio, w którym nagrywane są programy TVP Poznań. Dodatkowo, poznaliśmy sposób w jaki tworzy się „magię telewizji”, między innymi poprzez użycie green-boxa, rozstawienie kamer, oraz odpowiednie rozłożenie mikrofonów.
Pani przewodnik wprowadziła nas w tajniki dziennikarskiej nomenklatury. Już wiemy czym są „offy”, „sety”, „voice'y”, „research”, „biała” oraz „surówka”. Kolejną atrakcją było centrum sterowania programem, które okazało się niewielkim pomieszczeniem znajdującym się bezpośrednio nad studio.
Następnie poznaliśmy skarbiec dziennikarskiego warsztatu – archiwum, po którym oprowadził nas swoisty bibliotekarz. Szukający danych i obrazów reporter może skorzystać z przepastnej historii wcześniej stworzonych materiałów.
Po wycieczce do siedziby TVP udaliśmy się do Collegium Historicum, gdzie podczas przerwy obiadowej łowcy autografów (Erwin K. oraz Wojciech R.) zdobyli podpis wybitnego profesora Lecha Trzeciakowskiego. Sam wykład dotyczył struktury władzy w Rzeczypospolitej od XV do XVIII wieku. Profesor Zwierzykowski przybliżył nam działanie władzy ustawodawczej w tymże okresie, omówił monarchię elekcyjną, a także ukazał problemy trapiące ówczesną władzę (np. Liberum Veto).
Wykład zakończył się zasłużonym aplauzem, a klasy bogatsze o nową wiedzę i doświadczenia udały się do Leszna.
#wykładyj