Matura w Koperniku
W piątek 4 maja 2018 rozpoczęły się egzaminy maturalne w Koperniku. W pierwszym dniu matury zdawany był egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
"Czy tęsknota jest siłą niszczącą, czy budującą życie" na podstawie fragmentu i całości utworu Bolesława Prusa "Lalka" oraz interpretacja wiersza Ernesta Brylla pt. "Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają" - takie były główne zadania na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Egzamin na poziomie rozszerzonym składał się z dwóch zadań. Pierwszym był tekst Bogdana Zelera "Poezja i filozofia". Należało określić, jaki problem porusza i zająć własne stanowisko w tej sprawie, odnosząc się też do innych tekstów kultury. Wypracowanie musiało liczyć minimum 300 słów. W drugim zadaniu maturzyści musieli dokonać interpretacji porównawczej wiersza Cypriana Kamila Norwida "Nerwy" oraz Józefa Czechowicza "pod dworcem głównym w warszawie".
W poniedziałek 7 maja abiturienci zdawali matematykę na poziomie podstawowym, a we wtorek zdecydowana większość maturzystów z Kopernika zmierzyła się z językiem angielskim na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Środa była dniem zmagań z matematyką na poziomie rozszerzonym, gdzie regulaminowe trzy godziny z ledwością wystarczyły, aby rozwiązać 15 niełatwych zadań.
Absolwenci Kopernika rozpoczęli w ten sposób blisko miesiąc maturalnych zmagań na egzaminach pisemnych i ustnych, z nadzieją, że osiągnięte wyniki spełnią ich oczekiwania i zapewnią im realizację zamierzonych planów i ambicji.